آخرین مطالب

برنامه‌ غذایی برای درمان کم کاری تیروئید پزشگی - درمان - بهداشت

برنامه‌ غذایی برای درمان کم کاری تیروئید

  بزرگنمایی:

کم کاری تیروئید شرایطی است که در آن بدن به اندازه کافی هورمون های تیروئیدی تولید نمی کند. هورمون های تیروئید به کنترل رشد ، ترمیم سلول ها و سوخت و ساز بدن کمک می کند. بنابراین افراد مبتلا به کم کاری تیروئید ممکن است خستگی ، ریزش مو ،افزایش وزن ، احساس سرماخوردگی و بی حالی را تجربه کنند. این بیماری بین یک تا دو درصد افراد را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار داده است. زنان 10 برابر بیشتر از مردان به این بیماری مبتلا خواهند شد.

غذاها به تنهایی کم کاری تیروئید را درمان نمی کنند اما با این حال ترکیبی از مواد مغذی و داروهای مناسب می تواند به کاهش این علائم و عملکرد مناسب تیروئید کمک کند.

 

کدام مواد غذایی مهم هستند؟

اگر چه که رژیم غذایی نمی تواند کاملاً کم کاری تیروئید را درمان کند اما سه نقش اساسی در مدیریت این بیماری خواهد داشت.

غذاهایی که حاوی مواد مغذی خاصی مثل ید ، سلنیوم و روی هستند، می توانند به حفظ عملکرد طبیعی تیروئید کمک کنند.

غذاهای دیگری هستند که با عملکرد تیروئید تداخل ایجاد می کنند ، مثل غذاهای حاوی گیتروژن یا سویا. بنابراین کاهش مصرف آن ها باعث بهبود علائم کم کاری تیروئید می شود.

بعضی از غذاها و مکمل ها می توانند با چگونگی جذب تیروئید مرتبط باشند که محدود کردن این مواد نیز کمک کننده است. تیروئید کم کار می تواند منجر به اضافه وزن شود زیرا متابولیسم فرد را آهسته تر خواهد کرد بنابراین شخص مبتلا به تیروئید کم کار باید برای یک رژیم غذایی سالم برنامه داشته باشد تا از اضافه وزن خود جلوگیری کند.

تغییر در رژیم غذایی می تواند روی چگونگی احساس فرد تاثیر داشته باشد و به بهبود کیفیت زندگی او کمک کند.

 

تغذیه کم کاری تیروئید

مواد مغذی زیر می تواند به بهبودی کم کاری تیروئید کمک کند:
- ید

بدن برای تولید هورمون تیروئید نیاز به ید دارد. اگرچه که بدن نمی تواند خودش ید را بسازد، پس باید آن را از رژیم غذایی دریافت کند. کمبود ید همچنین می تواند باعث بزرگ شدن غده تروئید شود.

غذاهای حاوی ید شامل موارد زیر هستند:

پنیر
شیر
بستنی
نمک های یددار
تخم مرغ
- سلینیوم

سلنیوم یک ماده مغذی است که در تولید هورمون تیروئید نقش دارد و دارای فعالیت آنتی اکسیدانی می باشد. بافت تیروئید به طور طبیعی حاوی سلنیوم است و مطالعات نشان می دهد که وجود سلنیوم در بدن به دوری از بیماری های تیروئیدی و افزایش سلامت کلی فرد کمک می کند.

 

غذاهای حاوی سلنیوم شامل موارد زیر می باشند :

بادام زمینی برزیلی
تن ماهی
میگو
گوشت گاو
گوشت مرغ
تخم مرغ
جوی دو سر
نان غنی شده
- زینک

زینک یکی دیگر از مواد مغذی مهم است که تاثیرات مفیدی روی هورمون های تروئید فرد دارد.

مکمل زینک می تواند در ترکیب با سلنیوم و یا به تنهایی مصرف شود که در هر دو حالت، سطح هورمون تیروئید تی 3 و تی 4 را افزایش می دهد.

 

غذاهای حاوی زینک شامل موارد زیر می باشند :

گوشت گاو
گوشت مرغ
سبزی
دانه کدو حلوایی
ماست
در این قسمت مواد غذایی مفید برای کم کاری تیروئید را به اختصار نام می بریم :

زرده و سفیده تخم مرغ
گوشت در تمام انواع سفید و قرمز
انواع ماهی و میگو و تن ماهی
تمام سبزیجات مخصوصا به صورت آبپز
تمام میوه ها از جمله تمشک، موف پرتقال و گوجه فرنگی
غلات فاقد گلوتن مثل برنج، کوینوآ، دانه چیا و بذر کتان
نوشیدنی هایی مثل آب و دیگر نوشیدنی های بدون کافئین

 

لیستی از غذاهایی که باید از آن ها دوری کنید :

بعضی از غذاها هستند که با تیروئید تداخل دارند و سلامت آن را مختل می کنند که با محدود کردن مصرف آنها می توان مشکلات تیروئید را بهبود بخشید.

- گیتروژن

بعضی از غذاها حاوی گیتروژن هستند که تولید هورمون تیروئید را کاهش می دهند.

مواد غذایی حاوی گیتروژن معمولا سبز و شکلی صلیبی دارند و موارد زیر را شامل می شوند :

کولارد
ریشه چغندر
بروکلی
کلم پیچی روسی
بادام زمینی
سیب زمینی شیرین
هلو
توت فرنگی
اسفناج
قهوه
چای سبز
الکل
ارزن
کلم
گل کلم
اگرچه که این غذاها فواید بی شمار دیگری نیز برای سلامتی دارند ولی چنانچه در بخش سلامت نمناک خاطرنشان کرده ایم افرادی که به کم کاری تیروئید مبتلا هستند ، باید این غذاها را در حد متعادل مصرف کنند تا هورمون های آن ها تحت کنترل باشند. البته که پخت غذا می تواند اثر گیتروژن را کاهش دهد.

 

- گلوتن

کم کاری تیروئید با اختلالات سیستم ایمنی ارتباط دارد ، بنابراین ممکن است که بیش از بقیه در معرض بیماری های خود ایمنی مثل بیماری سلیاک باشید.

بیماری سلیاک باعث التهاب مزمن و آسیب به روده کوچک می شود که علت آن نیز هضم نشدن گلوتن در بدن است. گلوتن یک پروتئین موجود در گندم و دیگر غلات مثل جو و گندم سیاه است.

درمان بیماری سلیاک از طریق حذف گلوتن در رژیم غذایی می باشد. افرادی که کم کاری تیوئید آن ها منجر به اختلالات سیستم ایمنی شده است، حتما باید گلوتن را از غذای خود حذف کنند.

 

- سویا

محققان به این نتیجه رسیده اند که سویا با چگونگی تولید هورمون تیروئید مرتبط است.

مطالعات نشان می دهد که کم کاری شدید تیروئید بعد از مصرف مواد حاوی سویا به مدت شش ماه افزایش می یابد. اگر این مواد غذایی را مصرف نکنید و به مصرف دارو بپردازید ، می توانید کم کاری تیروئید را بهبود ببخشید.

مواد غذایی حاوی سویا شامل موارد زیر می باشند :

شیر سویا
سس سویا
توفو

- غذاهای فراوری شده

موا غذایی فراوری شده کالری بالایی دارند و فواید آن ها بسیار کم است، پس باید از آن ها دوری کرد. غذاهای فرآوری شده باعث افزایش وزن نیز می شوند.

نمونه ای از غذاهای فراوری شده شامل موارد زیر می باشند:

هات داگ
کیک
دونات
فست فود
کوکی ها
دیگر راهکارهای رژیم غذایی
غذاهای مشخصی و مکمل هایی وجود دارند که اثر داروهای کم کاری تیروئید را کمتر می کنند.

داروها و مکمل های زیر با جذب هورمون تیروئید در بدن تداخل ایجاد می کنند:

داروهای ضد ترش کردن معده
داروهای کاهش ترش کردن معده
مکمل آهن
غذاها و نوشیدنی های حاوی فیبر بالا
غذاهای حاوی ید بالا
غذاها بر پایه سویا
افرادی که از این مکمل ها و داروها استفاده می کنند ، باید منظم تحت نظر پزشک باشند تا میزان آن ها را برای کنترل تیروئید کم و زیاد کنند.

 

راهکارهایی مهم برای وزن سالم

- به اندازه کافی استراحت کنید :7 الی 8 ساعت خواب شبانه برای هرکس لازم است. خوابیدن کمتر از این مقدار باعث افزایش چربی، مخصوصا در ناحیه شکم می شود.

- خوردن هوشمندانه را تمرین کنید :به غذاهایی که می خورید، دقت کنید. به سرعت غذا خوردن خود دقت کنید. با غذا ارتباط برقرار کنید. مطالعات نشان می دهد که ایمان به کاهش وزن هنگام غذا خوردن، در کاهش وزن شما موثر است.

- یوگا و مدیتیشن انجام دهید :یوگا و مدیتیشن به از بین بردن استرس کمک می کند و سلامت کلی شما را افزایش می دهد و تحقیقات نشان می دهد که این دو تمرین ، وزن شما را سالم نگه می دارد.

- رژیم غذایی با کربوهیدرات کم را امتحان کنید :مصرف غذاهایی با میزان کم و یا متوسط کربوهیدرات ، برای داشتن یک وزن متناسب بسیار مهم است. اگرچه که نباید از رژیم کتوژنیک پیروی کنید زیرا مصرف بیش از حد کم کربوهیدرات باعث پایین آمدن هورمون تیروئید می شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

نشانه های یک رابطه بی سرانجام

رنگ زبان و نوع بیماری

عکس روز- 16 مرداد 1401

درختی جالب

10 قدرت هسته ای جهان

معاون شهردار: 95 درصد ناوگان اتوبوسرانی تهران از رده خارج است

با توجه به سابقه ذهنی بد مردم، بعید می‌دانم دولت برنامه‌ای برای تولید بنزین پتروشیمی داشته باشد / کشور در شرایطی است که ممکن است روزانه 10، 15 میلیون لیتر بنزین از آذربایجان، ترکمنستان و روسیه وارد کند

عکس روز15 مرداد 1401

عکس روز 23 مرداد 1401

عکس روز- 14 مرداد 1401(2)

عکس روز- 14 مرداد 1401

عمل جراحی در فضا با یک ربات بسیار پیشرفته

جیمز وب با گرفتن تصویری از کهکشان «چرخ گاری» رازهای بیشتری را فاش کرد

نسل جدید ماهواره‌های استارلینک نامرئی خواهند بود

عکس روز- 13 مرداد 1401

حمله سرمربی بوکس به هالک ایرانی: باعث تحقیر ورزش ما شدی

بمب نقل و انتقالات پرسپولیس؛ هم‌تیمی سابق جهانبخش در تهران؟

بارش‌ و سیلاب‌های اخیر فقط ذخایر 3 روز آب تهران را اضافه کرد

21 نفر در اثر طوفان بهبهان مصدوم شدند / 5 نفر بستری در بخش جراحی / یک نفر قطع عضو

بهبود نفخ شکم با موز

عکس روز- 12 مرداد 1401

عکس روز- 11 مرداد 1401

رازیانه , گیاهی که فرشته نجات زنان است

عکس روز- 10 مرداد 1401

200 خانه تاریخی یزد بر اثر سیل تا 50 درصد تخریب شده است

یک مسئول در وزارت راه: قنات، اصلی‌ترین عامل فرونشست‌های تهران است / وجود 500 کیلومتر قنوات شناسایی شده در تهران

تاریخ سازی به سبک تیم ملی هندبال دختران / راه‌یابی ایران به جمع تیم‌های برتر جهان

تداوم بارش در تهران تا فردا

رقم پیشنهادی مهاجم برزیلی به پرسپولیسی‌ها 2 برابر شد؛ توافق حاصل نشد!

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اظهار داشت: از مهم‌ترین دلایلی که باعث شده شاهد افزایش نشست در تهران باشیم وجود بیش از 500 کیلومتر قنات شناسایی شده است و احتمالا به همین اندازه قنات مخفی، بی‌صاحب و مخفی وجود دارد. بلیت مشهدت رو از اسنپ تریپ بخر و آیفون جایزه بگیر! بلیت مشهدت رو از اسنپ تریپ بخر و آیفون جایزه بگیر! پیشنهاد امروز yektanet-logo-sign علی بیت‌الهی درباره نشست خیابان سپاه در تهران اظهار داشت: پنجم مردادماه در خیابان محدوده میدان سپاه فرونشستی رخ داد و باعث انسداد محدوده این خیابان شد. موضوع اصلی در پدیده فرونشست این است که زمان بازندگی‌ها، آب‌های سطحی به مجاری انتقال آب‌های زیرسطحی مانند قنات‌های رها شده و شکاف‌ها و حفراتی که صورت طبیعی زیر زمین وجود دارد، نفوذ می‌کنند و با توجه به نفوذ بیشتر آب در زمان بارندگی، سرعت بالای حرکت و قدرت تخریبی آن، عمل آب شستگی‌های زیر سطحی تسریع و حفراتی در زیر زمین ایجاد می‌شود. وی ادامه داد: این روند با گود‌برداری‌ها و انسداد رگ‌آب‌ها در مسیر قنوات در مواردی مانند ساختمان سازی تشدید پیدا می‌کند و آب پشت دیوار‌های زیرزمینی و گودبرداری عمیق پشته می‌کند و با شست‌وشوی خاک و حمل و انتقال آن، حفرات زیر سطح زمین ایجاد می‌شود که این حفرات در اثر ارتشعات محیطی به ویژه در معابر و خبایان‌های پرتردد و میادین ریزش می‌کنند و شاهد نشست هستیم. عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه تاکنون چندین مورد ریزش خیابان تهران را داشتیم و در آینده هم خواهیم داشت، گفت: این حفرات زیرزمینی ریزش می‌کنند و وقتی آرام آرام به نزدیک سطح زمین می‌رسند، با ریزش و انحنا مواجه می‌شویم که در حادثه نشست زمین در میدان سپاه همین اتفاق افتاده و با انحنایی که در رویه اسفالتی در زیر رویه اسفالتی رخ داده، حفره نمایان است. نکته حائز اهمیت این است که این ریزش‌ها در میادن و معابر پرتردد می‌تواند بالقوه حادثه آفرین و خطرزا باشد. بیت‌الهی با اشاره به رشته طولانی قنوات در تهران تاکید کرد: از مهم‌ترین دلایلی که باعث شده شاهد افزایش نشست در تهران باشیم وجود بیش از 500 کیلومتر قنات شناسایی شده است و احتمالا به همین اندازه قنات مخفی، بی‌صاحب و مخفی وجود دارد. مطالعات انجام شده بر روی شرق تا غرب تهران نشان می‌دهد، در هر 400 متر یک رشته قنات از شمال به جنوب شهر وجود دارد و در زمان گذشته باغات جنوبی تهران از طریق همین قنوات آبیاری می‌شدند و امروز این اراضی به ساختمان تبدیل و این قنوات هم رها شدند. وی ادامه داد: از آنجایی که قنوات مالکیت شخصی دارند و به لحاظ قانونی هم بلاتکلیف هستند و در این باره سردرگمی از نظر مسئولیت حقوقی قنوات وجود دارد که باید تعیین تکلیف شود و معتقدم یک دستگاه مشخص مانند شهرداری باید موظف ساماندهی قنوات شهری شود. آموزش جذاب ترین حوزه در بیوتکنولوژی و بیوانفورماتیک آموزش جذاب ترین حوزه در بیوتکنولوژی و بیوانفورماتیک پیشنهاد امروز yektanet-logo-sign عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به مسئولیت وزارت نیرو درباره ساماندهی قنوات رها شده و قنات‌های شهری اظهار داشت: وزارت نیرو از دیدگاه منابع آبی مسئول است، اما از لحاظ صنایت از قنوات، باید به این نکته توجه داشته باشیم، تمام قنات‌ها مالکیت شخصی دارند و البته با توجه با حجم کار گسترده‌ای هم که ساماندهی این قنوات به دستگاه‌های اجرایی تحمیل می‌کند طبیعی است که دستگاه‌ها مایل به پذیرفتن این مسولیت نباشند، اما این موضوع باید از مرجع بالاتری تعیین تکلیف شود. بیت‌الهی افزود: معتقدم از آنجایی که آب‌های جاری در تعداد زیادی از این قنوات در آبیاری فضای شهری هم توسط شهرداری تهران مورد استفاده قرار می‌گیرند، مناسب‌ترین دستگاه اجرایی که توانمندی ساماندهی این تعداد قنات را دارد شهرداری تهران است. وی با تاکید بر اینکه در بررسی تمام فرونشست‌ها از جمله فرونشست شهران، خیابان پیامبر، مولوی، سه راه خیام موارد ردپای قنوات رها شده را می‌بینیم، گفت: یکی از دلایل نشست خیابان سپاه هم مجاری انتقال آب زیرسطحی است که بسیاری از این قنات‌ها هم به دقت شناسایی نشده‌اند و نقشه دقیقی از پراکنش قنوات هم وجود ندارد. از این رو یکی از الزامی‌ترین اقدامات برای احداث بناها، ساخت و ساز‌ها و صیانت ایمنی شهری و جلوگیری از فرونشست سطحی این است که نقشه دقیق از قنات را تهیه کنیم. عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تاکید کرد: در زمان بارندگی، در ارتفاعات بالادست و شمال تهران آب به زیرخاک‌های تهران از طریق مجاری نفوذ می‌کند و با توجه به شیب تندی که در تهران داریم، قدرت تخریب رگ آب‌های زیر سطحی هم بیشتر می‌شود و این شرایط بسیار تحریک کننده‌است.

جان باختن 120 نفر طی یک ماه اخیر در سیلاب‌های افغانستان

عکس روز - 9 مرداد (2)1401

نکاتی تربیتی در مورد کودکان

رفتارهای زنان که مردان را به جنون می کشد

یک نشانه عشق

سلامت قلب زنان به کمک خوردن این میوه

عکس روز - 9 مرداد 1401

با معده خالی ممنوع

90 درصد ایرانی ها دارای این گروه خونی هستند

دو شرکت اینترنت ماهواره‌ایِ فرانسوی و انگلیسی ادغام می شوند / رقیب اروپایی برای استارلینک ایلان ماسک از راه رسید

درس زندگی - 8 مرداد1401

عکس روز8 مرداد 1401

نهنگ تک شاخ

فواید باورنکردنی ماساژ برای این بیماری ها

ریشه کنی هپاتیت C تا 9 سال آینده/ هپاتیت B درمان قطعی ندارد

قیمت سکه و طلا افزایشی شد /نوسان محدود قیمت دلار

هلال‌احمر: سیلاب ادامه دارد؛ مردم هوشیار باشند / 385 منطقه کشور درگیر سیل است / بیشترین آسیب سیلاب، در استان تهران بوده

وریا غفوری به فولاد خوزستان پیوست

رئیس کمیته مسابقات سازمان لیگ: شاید گام بعدی کنفدراسیون فوتبال آسیا تعلیق لیگ ایران باشد

مبتلایان به چربی خون بالا حتما بخوانند!