آخرین مطالب

پایگاه خبری شهرک اکباتان در نشست تخصصی دفتر تحقیقات و مطالعات رسانه ها شرکت کرد

گزارش اولیه نشست تخصصی آسیب‌شناسی زبان فارسی در مطبوعات فرهنگی

  بزرگنمایی:

به گزارش پایگاه خبری شهرک اکباتان به نقل از روابط عمومی دفتر تحقیقات و مطالعات رسانه ها محورهای این نشست عبارتند از: راهبردهای مطبوعات برای درست‌نویسی و نحوه نگارش زبان فارسی، آشنایی با اقدامات مطبوعات برای درست‌نویسی، بررسی علل کاربرد کلمات بیگانه در مطبوعات و ضرورت تدوین معیارهای شاخص برای درست نویسی در مطبوعات.

 • در آغاز آقای مهدی شهبازی کارشناس ارشد دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها با ارائه تاریخچه کوتاهی از شکل‌گیری زبان و ادبیات فارسی در جای جای جهان از سخنرانان نشست خواست به این پرسش اصلی که"فرهنگستان زبان و ادب فارسی برای حفظ زبان و ادبیات فارسی چه اقداماتی انجام داده است؟" پاسخ گویند.

  اولین سخنران این نشست دکتر علیرضا پاکدهی بود. وی با تاکید بر عوامل چندگانه موثر بر آشفتگی زبانی به جایگاه رسانه‌ها در این خصوص پرداخت. پاکدهی با اشاره به انقلاب‌های دموکراتیک و سیاسی در جهان و تاثیرات مثبت این انقلاب‌ها بر رشد مطبوعات تاکید کرد که چگونه این روند روبه رشد و تعیین مطبوعات به عنوان رکن چهارم دموکراسی در ادامه به فراموشی سپرده شد و با رشد شرکت‌های چندملیتی به عنوان غول‌های جدید رسانه‌ای باعث شد نقش مثبت مطبوعات کم‌رنگ شود و جایگاه و نقش رسانه‌ها خصوصا مطبوعات با رشد و سرعت برق‌آسای تکنولوژی تضعیف شود. این عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به وظیفه نهادهای مشخصی همچون فرهنگستان زبان و ادب فارسی در فرهنگ‌سازی واژگان متناسب جدید بر این نکته تاکید کرد که تاخیر فرهنگستان در همه حوزه‌های تکنولوژیک باعث شده تا به موقع وارد عمل نشوند و متاسفانه این تاخر زیاد و گاهاً بدسلیقگی‌های رخ داده باعث شده فرهنگستان مورد تمسخر کودکانمان نیز قرار گیرد. واژه‌هایی همچون درازآویز تزئینی(کراوات) یا کش‌لقمه(پیتزا) و یا مالشی بر دانش(پاک‌کن) از این مقوله برشمرده شد. دکتر پاکدهی پیروی نکردن از یک نظام اجتماعی مورد نیاز در این خصوص، عدم وجود شرایط و آزمون‌های ضروری ورود به عرصه مطبوعات،  سیاست‌زدگی و بینش سیاسی ضعیف همکاران مطبوعاتی، برخورد انفعالی مردم با مقوله زبان، ضعف کتاب‌های درسی و آموزش رسمی و دانشگاهی کشور، بی‌اهمیت گرفته شدن کیفیت زبان و ادبیات فارسی از سوی دانشجویان، متداول و عادی سازی خطاهای نگارشی، کم‌دانشی، بی‌دقتی، سستی و غیرحرفه‌ای بودن روزنامه‌نگاران را به عنوان معضلات و آسیب‌های زبان و ادبیات فارسی برشمرد.

  آقای دکتر اقبال‌زاده به عنوان دومین سخنران این نشست نیز به تاخیر فرهنگستان در واژه‌سازی متناسب با رشد تکنولوژی اشاره داشتند. اقبال‌زاده به آشفتگی عمیق موجود در متون نظری ترجمه شده به زبان فارسی پرداخت و بر این نکته تاکید کرد که صدا و سیما به‌صورت مداوم در حال ایجاد اغتشاش در این زمینه است. عوامل دیگر اغتشاش آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها هستند. وی با انتقاد از خالی شدن دانشگاه‌ها از انسان‌های فرهیخته و اهل فن به تضعیف آموزش عشق به زبان فارسی و وطن در بین دانشجویان اشاره کرد. به باور ایشان اغتشاش زبانی انحطاط فرهنگی را به همراه آورده است.

  دکتر ذوالفقاری به عنوان سومین سخنران این نشست با تاکید بر این نکته که وضعیت زبان فارسی در هیچ‌کجا خوب نیست و در مطبوعات بدتر است. به نقش، جایگاه و تلاش‌های فرهنگستان زبان و ادب فارسی برای تعدیل این وضعیت اشاره داشتند. ذوالفقاری درازنویسی و حشو را به عنوان دو مشکل اصلی در زمینه تضعیف زبان فارسی تلقی کرد. ایجاد اداره ویرایش در معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اجرای طرح ارزیابی سالانه مطبوعات، آموزش مدون درست‌نویسی و نگارش مطبوعاتی از سوی معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ وارشاداسلامی، ایجاد جایزه درست‌نویسی در جشنواره‌های مرتبط، پژوهش در مقایسه زبان و و تطور آن در زبان و ادبیات فارسی از جمله راهکارهای ارائه شده از سوی آقای دکتر ذوالفقاری برشمرده شد.

  آقای شادخواست به‌عنوان آخرین سخنران مرحله اول نشست نیز به حشو و درازنویسی در مطبوعات اشاره کردند و چند نمونه از اشتباهات رایج در زبان فارسی را برشمردند. وی چندگانگی رسم‌الخط، سرهم‌نویسی‌، جدانویسی، هم سرهم‌نویسی و هم جدانویسی، بازنگری در شیوه رسم‌الخط، لزوم آموزش کوتاه‌نویسی و درست‌نویسی به خبرنگاران، برگزاری کارگاه‌های ویرایش برای ارتقا دانش روزنامه‌نگاران و شاغلان مطبوعاتی و ایجاد ابزارهای تشویقی را به عنوان مهم‌ترین راه‌کارها در خصوص حفظ اصالت زبان و ادبیات فارسی برشمردند.

  در قسمت دوم نشست آقای پاکدهی با اشاره به کتاب مزخرفات فارسی به نقش زبان به عنوان وسیله‌ای برای انتقال فرهنگ از نسلی به نسل دیگر اشاره داشت و تاکید کرد زبان همانند موجود زنده‌ای است که قوانین لایتغیر را نمی‌پذیرد و پذیرای تغییرات است و این ما هستیم که باید قوانین ضروری و خاصی برایش داشته باشیم تا همراه با تغییرات روز و تغییرات تکنولوژیک آن‌را روزآمد کنیم. ایشان با طرح این سوال که لفظ مقدم است یا معنا؛ هردو را مکمل یکدیگر دانست و رعایت دستور زبان و درست‌نویسی را یک ضرورت قطعی دانست.

  دکتر اقبال‌زاده در قسمت دوم سخنان خود بر ضرورت بازنگری در رویدادهای موثر بر زبان فارسی تاکید کرد و افزود باید مشخص شود چه اتفاقاتی باعث شده که زبان فارسی زبانی الکن شود. وی بر ضرورت بازنگری در سیاست‌های نادرست فرهنگی، رویکردهای نادرست صدا و سیما، مهار افسارگسیخته رشد تکنولوژی، رفع تاخر فرهنگی و ناهمزمانی پدیده‌های تکنولوژیک با عملکرد ما در حفظ زبان تاکید کرد.

  در پایان مجری نشست آقای مهدی شهبازی ساعتی را به پرسش و پاسخ حاضران و علاقمندان اختصاص داد.

 • برای دیدن اصل خبر اینجا را ببینید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

برگزاری ویژه برنامه های دهه ولایت در بوستان میعاد

عکس یادگاری پایانی برنامۀ آئینۀ فرهنگ در خانۀ فرهنگ آیه

سید محمد باقر قائم مقامی در برنامۀ آئینۀ فرهنگ

رونمائی از تمثال شهید مهدی ذاکرحسینی در برنامۀ آئینۀ فرهنگ

امام جماعت مسجد امام رضا «ع» در برنامۀ آئینۀ فرهنگ

برپایی استیج شبانه جشنواره بزرگ تابستانی شادستان

پویش «فقط به عشق امیر المومنین علیه السلام» در منطقۀ پنج شهرداری

برگزاری مسابقات فرهنگی ویژه دهه ولایت در بارگاه منور امام رضا «ع»

برپایی جلسه ستاد استانی طرح امداد و نجات تابستانی هلال احمر استان تهران

ده میدان میوه و تره بار تهران سرسبز می‌شوند

بررسی اشتغال کارگران ساختمانی نیازمند اصلاح است

بهداشت پوست با تغذیه سالم در «سلامت باشیم» خانه فرهنگ آیه

گسترش قابل توجه اتوبوس های برقی در حمل و نقل جهانی

جشن میلاد امام هادی(ع) در حرم مطهر رضوی برگزار شد

برگزاری دوره های آموزشی تخصصی ویژه نجاتگران شعب استان تهران

جمعیت کشورهای پیشرفته درحال پیرشدن است

ارتباط چرت زدن های روزانه با آلزایمر

فیروز امرائی در مراسم اففتاح پردیس سینمائی مگامال

حجت الله صارمی و امیر علی ذاکرحسینی

نشان بین المللی کرامت امام رضا(ع) رونمایی شد

افتتاح باشگاه خبرنگاران جمعیت هلال احمر استان تهران

آیین تجلیل از مخترع اکباتانی در «آینه فرهنگ» خانه فرهنگ آیه

حذف خودروهای پسماند فاقد معاینه فنی

استفاده از ظرفیت ناوگان تاکسیرانی در امداد و نجات شهروندان در زمان وقوع حادثه

اهداء تندیس جشنواره ملی صنعت سلامت محوربه شرکت واحد اتوبوسرانی تهران

انتشار گزارش تفصیلی عملکرد چهارماهه صندوق بازنشستگی کشوری

هوشنگ هموطن، غلامرضا سرآبادانی و آرش فلسفی در یک قاب

امیر علی ذاکر حسینی در مراسم افتتاح پردیس سینمائی مگامال

تور تهرانگردی مؤسسۀ رایحه با حضور یکی از لوطیهای تهران

عکسی نادر که تا کنون دیده نشده است

اسماعیل دوستی در جمع شورایاران اکباتان

اسفندیار آزاده و حامد مجتهدی تهرانی

دو شهردار ناحیه در یک قاب

عکس یادگاری پرویز سروری در شهرداری ناحیۀ شش

پرویز سروری در شهرداری ناحیه شش

پیام تبریک مدیرعامل به مناسبت شصتمین سال تاسیس شرکت بیمه البرز

حضور بیمه نوین در نمایشگاه بین‌المللی مادر، نوزاد و کودک

جلسه هم اندیشی نمایندگان بیمه رازی استان تهران برگزار شد

واگذاری غرفه در میادین تره بار به ایثارگران

برنامه‌ریزی برای فعالیت استارت‌آپ‌ها از سوی مدیریت میادین

ادامۀ خدمت رسانی به بازنشستگان با قوت بیشتر

انتخابات شورایاری منطقۀ پنج برگزار شد

تکدیگری در خیابان نفیسی

خیمه سوزان در مراسم عزاداری امام حسین «ع»

نمائی از مراسم عزاداری امام حسین جنب بلوک سی دو

علی قربانی مدیر محلۀ اکباتان

مهرداد خوانساری مدیر اجرائی مؤسسۀ آلزایمر و عضو سابق هیأت امناء اکباتان

آگهی مزایدۀ ملک نیمه ساز اکباتان در سال 1394

سعید رهنما در مراسم عزاداری امام حسین «ع»

سردار رویانیان و ولی محمد جوکار