دختران و پسران فراری به این 5 استان می روند ! / علل فرار از خانه! اجتماعی

  بزرگنمایی:

مجید ابهری در گفت و گو با رکنا با تشریح کرد؛

رکنا:دختران فراری از خانه برای اینکه ردی از آنها به دست نیاید به 5 استان پناه می برند که مهمترین آنها تهران است.

فرار از خانه یکی از معضلات موجود در هر جامعه ای است. معمولاً یکسری آسیب ها و دلایل اجتماعی و خانوادگی باعث می شود تا دختران، پسران و حتی افراد بزرگسال و میانسال تصمیم به این اقدام کنند.به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، هرگاه صحبت از فرار از خانه می شود، ذهن افراد به سمت دختران می رود، اگرچه این موضوع به دلایل فرهنگی و اجتماعی برمی گردد و نگرانی ها از تهدیدات جنسی و سوءاستفاه های این چنینی از دختران بیشتر است. به این ترتیب لازم است تا در خصوص این معضل اجتماعی بررسی شود و تلاش کرد تا جلوی این اتفاقات گرفته شود و یا به حداقل برسد.

دکتر مجید ابهری، آسیب شناس اجتماعی در خصوص مسئله فرار از خانه به خبرنگار اجتماعی رکنا اظهار داشت: فرار از خانه یکی از آسیب های اجتماعی است که هم خود آن آسیب اساسی در جامعه محسوب شده و هم موجب بروز آسیب های مختلف دیگری می گردد. از نگاه آسیب شناسی اجتماعی، خروج بدون اجازه و اطلاع والدین از خانه به مدت طولانی، فرار از خانه قلمداد می گردد. برای پسران تا سن 15 سالگی، این خروج، فرار از خانه تلقی نمی شود، اما بیش از 15 سال، دیگر فرار گفته نشده و خروج از خانه به حساب می آید. همچنین برای دختران نیز تا سن ازدواج و بالای 30 الی 40 سال، خروج از خانه بدون اطلاع و اجازه از والدین، فرار از خانه به حساب می آید.

علل فرار از خانه

ابهری در آسیب شناسی و علل فرار از خانه در بین افراد افزود: همان گونه که در کتاب های آسیب شناسی اجتماعی خود آورده ام، در تشریح علل فرار از خانه می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

اولین دلیل، بدرفتاری والدین با فرزندان به دلایلی مثل اعتیاد یا ازدواج مجدد؛ به عبارتی پدر، همسری دیگر گرفته باشد یا مادر ازدواج مجدد کرده باشد. اعتیاد پدر یا مادر و یا هردوی آن ها نیز جزو عوامل موثر در بدرفتاری و در نتیجه فرار از خانه است.

همچنین زندانی شدن والدین یا یکی از آن ها، مشکلات اقتصادی و پرجمعیت بودن خانواده نیز ازعوالم فرار از خانه محسوب می شوند. معمولاً در 40 سال گذشته که اینجانب مدیریت مراکز ساماندهی دختران و پسران فراری را داشتم، کسانی که از خانه فرار کردند، در خانواده های پرجمعیت زندگی می کردند و غیبت آن ها برای چند ساعت و چند روز به چشم نمی آمده. به طور کلی مشکلات اقتصادی، بدرفتاری و تنبیهات بدنی هم دلایل دیگر فرار از خانه به حساب می آیند.

نگرانی از فرار دختران از خانه نسبت به پسران بیشتر است

این استاد دانشگاه در تشریح آسیب های موجود در فرار دختران از خانه ابراز داشت: اگر دختران در 2 روز اولی که از خانه فرار می کنند، به دست نیروی های انتظامی و پلیس نیوفتند و به خانه برگردانده نشوند، در باندهای فساد، فحشا و صدور کارگران جنسی گرفتار می شوند و دیگر برگشت آن ها به خانه اثر و فایده ای ندارد. بنابراین پسران در هنگام خروج از خانه ممکن است دچار اعتیاد یا مشکلات دیگر شوند اما نگرانی و دغدغه برای دختران فراری بیشتری است چرا که ممکن است در باندهای فحشا، صدور فحشا و کارگران جنسی نگه داری شوند.

افراد فراری از ترس تنبیه اعضای خانواده، به منزل بر نمی گردند

مجید ابهری در لزوم تنبیه نکردن افراد توسط خانواده ها، پس از دستگیری و بازگشت شان به خانه گفت: معمولاً بعد از پیدا کردن این افراد توسط نیروهای پلیس و بازگرداندن آن ها به خانه و خانواده، نباید با آن ها بدرفتاری نمود، زیرا بسیاری از دختران و پسران از ترس تنبیه و کتک از بازگشت به خانه خودداری کرده و برای همین سعی می کنند تا در مقابل چشم نیروهای پلیس و نیروی انتظامی قرار نگیرند. متاسفانه در پارک ها دلالان و واسطه های سرگردان حضور دارند که با شناسایی دختران فراری، آن ها را با وعده پول و اشتغال به مراکز فحشا می برند و سقوط آن ها به منجلاب ها و باتلاق های اینگونه، مساوی است با نابودی آن ها.

این آسیب شناس اجتماعی به لزوم حمایت والدین از فرزندان فراری شان تاکید کرد و گفت: پدر و مادر باید محیط خانه را مناسب بازگشت و اقامت فرزندان نمایند، با آن ها دوست باشند و اجازه ندهند که جای خالی عاطفی آن ها را واسطه ها و دلالان و کسانی که از آن ها سوءاستفاده جنسی و قاچاق فروشی می کنند، پر نمایند.

تهران مقصد اصلی دختران و پسران فراری است

مجید ابهری در خصوص وضعیت فرار از خانه در مناطق کشور اظهار داشت: تهران اصلی ترین مقصد دختران و پسران فراری است. زیرا وسعت و تنوع مراکز در آن گسترده تر است و این موضوع باعث می شود بسیار دیرتر به اینگونه افراد دسترسی داشته باشیم. بعد از تهران نیز شهرهای بزرگی مثل مشهد، رشت، اصفهان و شیراز از اهداف افراد فراری هستند. در مقابل، استان های جنوبی مثل خوزستان، لرستان و استان های حاشیه ای کشور، بیشترین فراریان را در آمار دختران و پسران کسب کرده اند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

سخن بزرگان دین-59

عکس روز- 13 اسفند 1399

سال کرونایی 2020 با بیش از 250 میلیاردر تازه در چین

خاکشیر

بسکتبال - ثبت اولین شکست برای مهرام در لیگ برتر بسکتبال

سخن روز -12 اسفند99

زورگیران خشن و مسلح دستگیر شدند

مرد در دادگاه: می‌روم طبق قانون چندتا زن می‌گیرم!

ناسا تصاویری با جزئیات بالا از سطح مریخ منتشر کرد

سخن بزرگان دین-58

خاصیت نیمرو با فلفل سیاه:

بازداشت 13سردفتر به اتهام جعل و کلاهبرداری

اطلاعیه مهم تامین اجتماعی برای بازنشستگان و مستمری بگیران

کرونا در آلمان؛ شیب ابتلا کماکان صعودی است

بسکتبال / پیروزی ذوب‌آهن در هفته پایانی دور گروهی لیگ برتر بسکتبال

زلاتکو کرانچار درگذشت

ضرب المثل ملل- 67

داستانک(21)

جاهای دیدنی تهران در شب

سخن بزرگان دین-57

22 آسیب اجتماعی در کشور شناسایی شده است/بیشترین آسیب اجتماعی کشور در بخش اعتیاد است

کنایه سنگین علی کریمی به مهندسی انتخابات فدراسیون فوتبال

داستانک(20)

ضرب المثل ملل- 66

سخن روز -11 اسفند99

ویتامین E در گیاهان

عکس روز- 11 اسفند 1399

عکس روز- 10 اسفند 1399

سخن بزرگان دین-56

پاساژ امام رضا در کیانپارس اهواز پلمب شد

آغاز جمع‌آوری پول‌های ایران در بانک‌های جهان

سخن روز -10 اسفند99

ضرب المثل ملل- 65

موز

زمان واریز یارانه اسفند

مرد جاسوس 20 سال خود را یک زن جا زد و باردار شد+عکس

سه موج کرونا در تهران و وضعیت بیمارستانهای تهران

متنی از سهراب سپهری

سخن بزرگان دین-55

عکس روز - 9 اسفند

اجرای طرح‌های توسعه محلی در منطقه 5 تهران با جدیت دنبال می‌شود

ضرب المثل ملل- 64

کشف پیوند بین نوع شخصیت و خطر مرگ زودرس

عکس روز - 8 اسفند

بریانی - غذای سنتی مردم اصفهان

ممنوعیت سفر به 4 استان و 7 شهر

اطلاعیه - انتخاب مدیر اجرایی بلوک 7 شهرک اکباتان

خبر خوش برای پرسپولیس

پورعلی گنجی و ترکتورسازی

مهدی طارمی