آخرین مطالب

جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد:

دستورالعمل تشکیل خانه های هلال اجتماعی

  بزرگنمایی:

به گزارش پایگاه خبری شهرک اکباتان بهمن کبیری پرویزی صاحب امتیاز و مدیر مسؤول پایگاه خبری شهرک اکباتان به عنوان شهروند طی پرسش با کد رهگیری 1577689501959 از جمعیت هلال احمر ایران پرسید:
«
بدینوسیله به استحضار میرساند طی پرسش با کد رهگیری 1577535320226 در سامانۀ انتشار و گردش آزاد اطلاعات پرسشی به شرح زیر به عمل آمد:

«با سلام و احترام

جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران ضوابطی تحت عنوان خانۀ هلال یا خانۀ داوطلبان دارد که امکان راه اندازی در سراهای محلات دارد. خواهشمند است شرایط و ضوابط تأسیس و راه اندازی یک خانۀ جدید به خصص با موضوع خانۀ هلال در سارهای محلات را اعلام فرمائید.

پیشاپیش از پساخگوئی آن شهرداری سپاسگزارم.

با تجدید احترام»

پاسخ شهرداری تهران به شرح زیر بود:

«با سلام و احترام

به استحضار می‌رساند در حال حاضر خانه‌ای با عنوان «خانه دوام و ایمنی» تحتِ نظارتِ مشترک سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران و سازمان آتش‌نشانی در سراهای محله مشغول فعالیت است که از حیث نوع و نحوه فعالیت‌ها بسیار نزدیک به فعالیت‌های جمعیت هلال احمر است. دبیرخانه ستاد راهبری مرکزی ساماندهی مشارکت‌های اجتماعی در محلات شهر تهران از افزوده شدن جمعیت هلال احمر به شورای سیاست‌گذاری خانه‌های دوام و ایمنی استقبال کرده و اعلام آمادگی می‌کند تا مقدمات آن را فراهم آورد.»

پاسخ جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران چنین بود:
جناب آقای کبیری با سلام و احترام؛ به پیوست دستورالعمل نحوه تاسیس و فعالیت خانه های  هلال جمعیت هلال احمر حضورتان ارسال می شود.در این دستورالعمل در خصوص امکان راه اندازی در سراهای محلات نیز توضیحات لازم ارائه شده است.
دستورالعمل نحوه تاسیس و فعالیت خانه های هلال

جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران
تیرماه سال 1398
مقدمه و تاریخچه:

در سال 1388 بنا به امکان سنجی و احساس نیاز توسط حوزه های عملیاتی جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران ایجاد خانه‌های داوطلبی محلات، کانون‌های جوانان و امداد روستایی در دستور کار سازمان‌ها و معاونت‌ها قرار گرفت. به منظور هم افزایی، ممانعت از اتلاف منابع و موازی کاری سازمانی، ایده تشکیل خانه هلال جهت تحقق مجموع ماموریتهای قابل اجرا در روستاها و محلات با مرکزیت موضوع پاسخگویی و آمادگی در مقابله با حوادث طبیعی و انجام خدمات بشر دوستانه با محوریت گفتمان هلال احمر از طریق اعضاء و داوطلبان توسط اداره کل مجامع و هماهنگی استانها  ارائه شد.

 پس از کسب نظر مساعد رئیس جمعیت، پیشنهاد  توسط دبیرکل وقت به شورای عالی مدیریت بحران کشور ارائه گردید که مور توجه ویژه شورای عالی و رئیس جمهور  واقع شد.   

بند (11) مصوبه جلسه شورای عالی مدیریت بحران کشور به تاریخ 6/5/94 با امضاء رئیس جمهور اعلام میدارد: « به منظور افزایش تاب آوری جوامع محلی جمعیت هلال احمر نسبت به پیگیری قانونی راه اندازی خانه های هلال در کشور اقدام نماید»  به همین منظور مجموع خانه داوطلب ، کانون جوانان، پایگاه امداد روستایی و سایر بخشهای تجمیع و توسط اداره کل مجامع و هماهنگی امور استانها اقدام به تدوین دستورالعمل نحوه تاًسیس نمود و طی ابلاغیه شماره 16964/21/95 مورخه31/5/95 جهت اجراء به استانها وسازمانهای ذیربط توسط دبیرکل وقت ابلاغ گردید.

مسئولیت هماهنگی بین سازمانی خانه‌های هلال بر عهده اداره کل مجامع و هماهنگی بین استانها قرار گرفت. با عنایت به سابقه موضوع در بند (7) از ماده (1) احکام برنامه پنج ساله جمعیت هلال احمر که در نود و هشتمین جلسه شورای عالی جمعیت در اسفند 1395 به تصویب رسید است،  به دبیرکل جمعیت تکلیف گردیده که  « به منظور افزایش دسترسی مردم به خدمات جمعیت، نسبت به راه اندازی خانه های هلال در روستاها، با استفاده از امکانات و مشارکت مردم و مسئولین محلی اقدام نماید» بنابراین جهت تسریع در عملیاتی نمودن موضوع مذکور، طی نامه شماره 76171/23/97 مورخه 14/11/97 بر اساس بند (3)  صورت جلسه یکصدو هشتاد و یکمین نشست  شورای معاونین به منظور  اصلاح نواقص و رفع کاستی‌ و همچنین تسریع در فرایند تاسیس و جلب حمایت‌های خیرین، سازمانهای غیردولتی و...  مسئولیت خانه‌های هلال  به سازمان داوطلبان واگذار گردید.

سازمان داوطلبان طی جلسات کاری با حضور نمایندگان حوزه های ستاد، صف و همچنین کارشناسان خبره دستورالعمل پیوست را مورد اصلاح قرار داد  و جهت کسب تاییدیه و ابلاغ به حوزه دبیرکل ارجاع داده شد.

 با عنایت عدم به وجود نواقص و کاستی‌ و همچنین اختلاف نظر بین سازمانی و معاونتها، طی ابلاغیه شماره 23554/21/98 مورخه 10/7/98 موضوع خانه های هلال مجددا  جهت بررسی، رفع نواقص و ایجاد هماهنگی سازمانی در حوزه دبیرکل در دستور کار مشاورین دبیرکل قرار گرفت.

پس از اخذ نظرات حوزه های ستادی، انجام اصلاحات لازم و همسان سازی فهم موضوع بین سازمانی نهایتا در آبان ماه سال 98 موضوع خانه‌های هلال تکمیل و جهت اجراء طی نامه شماره 29249/21/98 مورخه 26/8/98 به سازمانهای ستادی و صف ابلاغ گردیده است.

در پایان لازم می‌دانم از کلیه کسانی که در سازمان داوطلبان، اداره کل مجامع و هماهنگی امور استان‌ها، جمعیت استان‌ها، سایر سازمان‌ها و معاونت‌ها  جهت غنابخشی، ایجاد تعریف مشترک و هم افزایی منابع جمعیت از طریق تدوین دستورالعمل جامع تلاش کردند، تقدیر و تشکر نمایم.

امید است، با توکل بر خداوند متعال و همکاری تمام واحدها، بتوانیم در راستای عملیاتی سازی سیاست فوق، برای تحقق اهداف والای جمعیت هلال احمر و ارتقاء سرمایه اجتماعی آن از طریق شبکه داوطلبان مشارکت جو، قدم‌های ارزنده‌ای برداریم.

 

 

                                                 و من الله التوفیق

                                                محمود رضا پیروی

                                           دبیر کل جمعیت هلال احمر                                                                                                                                               فهرست مطالب

 

 • 1-دامنۀ کاربرد  .................................................................................................................... 5
 • 2-اسنــاد بالادستی ................................................................................................................... 5

نحوه تاسیس و فعالیت خانه های هلال

 • مقدمه ........................................................................................................................................... 6
 • هــدف .........................................................................................................................................6
 • مفاهیم .......................................................................................................................................... 7
 • شرح وظایف ارکان... ............................................................................................................. 8
 • ساختار تشکیلاتی خانه هلال ....................................................................................................... 9
 • شرایط عمومی مسئولین اعضاء و داو طلبان خانه هلال................................................................ 14
 • شرایط اولیه تاسیس و فعالیت خانه هلال .......................................................................................15
 • فرآیند تاسیس خانه هلال............................................................................................................ 16
 • وظایف حوزه های  مختلف جمعیت هلال در حوزه خانه های هلال          .................................... 17
 • مقررات عمومی .......................................................................................................................18

 

 Domain of usage

 • جمعیت هلال احمر سراسر کشور
 • اسناد بالادستی:) ( Upper Documents
 • اساسنامه جمعیت هلال احمر
 • آیین نامه خدمات داوطلبانه
 • برنامه پنج ساله جمعیت
 • برنامه پنج ساله  ششم  اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور
 • آیین نامه مالی و محاسباتی جمعیت
 • تفاهم نامه جامع شورای عالی مدیریت بحران کشور
 • قوانین و مقررات خدمات کشوری
 • برنامه  پاسخگویی جمعیت هلال احمر در سوانح (EOP)

   

  ((نحوه تاسیس و فعالیت  خانه های هلال))

  1- مقـدمه : ( Introduction)

  جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران به استناد ماده 1 اساسنامه مصوب مجلس شورای اسلامی، موسسه­ای خیریه و دارای شخصیت حقوقی مستقل برپایه اصول بنیادین هفتگانه نهضت بین­المللی صلیب سرخ و هلال احمر است که با بهره­گیری از ظرفیت اعضاء، داوطلبان، امدادگران و پرسنل خود، پاسخگویی مناسب و موثر درهنگام حوادث وسوانح را مدنظر قرار می­دهد.

  به استناد مواد 3 و 6 اساسنامه جمعیت و مصوبه شورای عالی مدیریت بحران کشور به شماره 138731 به تاریخ 19/10/1394 و ماده 77 قانون برنامه پنج ساله ششم کشور با موضوع افزایش تاب­آوری جوامع محلی، جمعیت هلال احمر نسبت به پیگیری قانونی راه­اندازی خانه های هلال در سطح کشور در راستای تقویت و ایجاد زمینه حضور و مشارکت واقعی آحاد مختلف جامعه در فعالیت­های امدادی و بشردوستانه و ارائه خدمات اجتماعی و عام المنفعه با رویکرد تقویت ساختارهای داوطلب محور، ترویج فرهنگ وقف، صلح و نوع دوستی در جوامع محلی، توسعه مشارکت اعضا و داوطلبان در برنامه ها و فعالیتهای جمعیت هلال احمر این دستورالعمل تهیه و ابلاغ می­شود.

  ماده (1) هدف : 

  جامعه محور سازی  پاسخگویی به حوادث و  ارتقاء  فعالیت‌های داوطلبی  بشر دوستانه

  اهداف اختصاصی

 • ارتقاء سطح آگاهی عمومی جامعه در برابر سوانح و فعالیت‌های بشر دوستانه
 • افزایش آمادگی جوامع محلی در برابر سوانح
 • کاهش آسیب­پذیری در برابر سوانح با رویکرد تاب­آوری
 • توسعه ظرفیت­های داوطلبانه در جوامع محلی و مسئولیت‌های اجتماعی
 • نتیجه مورد انتظار

         افزایش تاب آوری عمومی جوامع محلی و گسترش  مسئولیت پذیری اجتماعی

  ماده (2)مفاهیم :

 • 1-خانه هلال  khane  helal: مرکزی داوطلب محور استکه  وابسته به جمعیت هلال احمرجمهوری اسلامی ایران، با ساختار و امکانات و فعالیت‌های داوطلبانه در سطح محلات شهرها و نقاط روستایی ( در این دستورالعمل « جوامع محلی » نامیده می­شود)، با اولویت در  مناطق حادثه خیز تاسیس می­گردد.
 • 2-عضو : Member: شخصی حقیقی و یا حقوقی که به اصول بنیادین نهضت بین­المللی صلیب سرخ و هلال احمر پایبند بوده و به اساسنامه و قوانین جمعیت هلال احمر متعهد باشد و در راستای توسعه سازمانی جمعیت هلال احمر و پیشبرد برنامه­های امدادی، بشردوستانه و خیرخواهانه به صورت سازماندهی شده، مستمر یا غیر مستمر نسبت به پرداخت حق عضویت و یا ارائه خدمت در مراکز جمعیت هلال احمر فعالیت می­نماید.
 • 3-داوطلبVolunteer: شخصی حقیقی و یا حقوقی که ضمن عضویت در مراکز جمعیت هلال احمر به عنوان داوطلب به اصول بنیادین نهضت بین­المللی صلیب سرخ و هلال احمر پایبند بوده و به اساسنامه و قوانین جمعیت هلال احمر متعهد باشد و با فعالیت در قالب رسته­ها و رشته­های داوطلبی، در راستای توسعه اهداف عالیه جمعیت هلال احمر و پیشبرد برنامه­های امدادی، بشردوستانه و خیرخواهانه به صورت سازماندهی شده، مستمر یا غیر مستمر ارائه خدمات می­نماید.
 • 4-تاب­آوری در برابر بلایا : Disaster Resilience: ظرفیت یک سیستم یا جامعه متاثر از مخاطرات برای جذب، تطابق، پاسخ و جبران خسارات ناشی از ان در زمان مناسب و به صورت موثر و توانایی بازکشت به ادامه حیات.
 • 5-مسئولین تخصصی: (مسئولان حوزه های ماموریتی جمعیت) افراد داوطلبی هستندکه مسئولیت اجرای بخشی از ماموریتهای محوله به خانه هلال را بر اساس تقسیم وظایف مبتنی بر تجارب و دانش برعهده گرفته اند.
 • 6-ماده (3) : ارکان خانه هلال

  1-    شورای بررسی و نظارت برخانه های هلال در شعب جمعیت هلال احمر

  2-    رئیس خانه هلال

  3-    مسئولین تخصصی(مسئولان حوزه های ماموریتی جمعیت)

              4-اعضا و داوطلبان

  ماده 4 :  شرح وظایف ارکان

 1. شورای بررسی و نظارت خانه های هلال در شعب جمعیت هلال احمر
 2. 1.1.بررسی و اظهار نظر درخصوص درخواستهای دریافت شده در مورد  تاسیس خانه هلال حسب ضوابط
 3. 1.2.بررسی و تصویب طرحها و پروژه های داوطلبی پیشنهادی از سوی خانه های هلال  مبتنی بر نیاز محلی
 4. 1.3.بررسی و تصویب طرحها و محتوای آموزشی  و درخواستهای دریافتی از خانه های هلال
 5. 1.4.نظارت و پایش عملکرد خانه هلال بصورت مستمر  و ارسال گزارش به مرکز استان به صورت فصلی
 6. 1.5.معرفی افراد واجد شرایط به منظور انتخاب و انتصاب رئیس خانه هلال

  1.6.رسیدگی به شکایات مرتبط با خانه های هلال جهت رفع و یا ارجاع به مقامات ذی صلاح تعریف شده در دستورالعمل

  1.7.تسهیل‌گری، رایزنی و زمینه سازی جهت تاسیس و فعالیت خانه هلال در محله ها و روستاهایی که ضرورت تاسیس خانه هلال را دارد.

 7. 1.8. نظارت بر جمع آوری حمایتهای مردمی  و یا توزیع اقلام به آسیب دیدگان توسط خانه های هلال
 8. رئیس خانه هلال

  2.1.پیگیری درخواستهای ارسال شده به مرکز استان تا تصویب نهایی و ابلاغ به دهیاری و شهرداری متقاضی تاسیس خانه هلال

  2.2.برنامه ریزی و سازماندهی داوطلبان عضو خانه هلال  و اجرای دستوالعملها و برنامه های ابلاغی  جهت ترویج فعالیت‌های مرتبط با اهداف تاسیس خانه هلال

  2.3.همکاری، هماهنگی با مقامات مسئول و محلی طبق دستورالعملهای ابلاغی به منظور عملیاتی سازی موارد خواسته شده  (شعبه جمعیت هلال احمر، دهیار و یا شهردار، ائمه جماعات، مراکز بهداشتی و آموزشی و ...)

  2.4.جمع آوری بررسی  و ارائه طرحها و پیشنهادات براساس نیازهای جوامع محلی در راستای اجرای فعالیتها و اقدامات موردنیاز با همکاری نهادهای موجود در سطح جامعه محلی

  2.5.برگزاری دوره های آموزش همگانی، عمومی و تخصصی  و انجام مانورهای امدادی و سایر فعالیتهای بشر دوستانه با هماهنگی رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان

  2.6.اجرای بخشنامه­ها و دستورالعمل‌ها و قوانین ابلاغی

  2.7.مدیریت و هماهنگی فعالیت داوطلبان و اعضای خانه هلال در راستای برنامه ها و فعالیتهای داوطلبی بشر دوستانه بر اساس نیازهای  جامعه محلی

 9. 2.8.ارائه گزارش های ادواری عملکرد و فعالیت خانه هلال براساس چارچوبهای ابلاغی به رئیس شعبه
 10. 2.9.مدیریت و برنامه­ریزی برای جذب و سازماندهی داوطلبان و اعضای خانه هلال با بهره گیری از توانائیهای اعضاء و فرهنگ جامعه محلی
 11. 2.10.استعداد یابی  از میان اعضاء جوانان و داوطلبان جهت جذب و بکار گیری در تیم های امدادی  و بشر دوستانه  وآماده سازی آنها جهت رهبری تیم های امدادی و پشتیبانی و فعالیتهای داوطلبانه بشر دوستانه
 12. 2.11.بسترسازی لازم برای پیش آگاهی، آمادگی و پاسخگویی سریع به ساکنان محله  در حوادث و بحرانها با هماهنگی شعب در سطح جامعه محلی
 13. 2.12.کمک در شناسایی افراد شاخص محلی و داوطلبان درسطح منطقه و جلب مشارکت آنها دراجرای
 14. 2.13.تشریک  مساعی لازم اعضاء و ریس خانه هلال با سایر نهاد های موضوع ماده (14) قانون مدیریت بحران در مواقع وقوع حوادث و سوانح طبیعی
  برنامه­ها و پروژه‌های خانه هلال
 15. 2.14.حفظ و صیانت از تجهیزات و اسناد و اطلاعات دراختیار طبق استانداردهای ابلاغی
 16. 2.15.بررسی نیازهای آموزشی و اجتماعی در جامعه محلی و ارائه پیشنهادات آموزشی به رئیس شعبه
 17. 2.16.تیم سازی جهت پشتیبانی و پاسخ به حوادث احتمالی و توزیع اقلام امدادی در زمان و قوع حادثه با هماهنگی  جمعیت هلال احمر شهرستان.
 18. مسئولین تخصصی(مسئولان حوزه های ماموریتی جمعیت)

  3.1مسئول امداد و نجات

  3.1.1.همکاری در برنامه­ریزی و اجرای اقدامات موردانتظار  در حوزه امداد ونجات با رئیس خانه هلال

  3.1.2.سازماندهی امدادگران براساس دستورالعملهای ابلاغی سازمان امدادونجات

  3.1.3.همکاری در برگزاری دوره­های آموزش همگانی، عمومی و تخصصی جهت آمادگی و پاسخگویی سریع به جوامع محلی درحوادث و بحرانها با هماهنگی شعب براساس دستورالعملهای ابلاغی سازمان امدادونجات و برنامه های جمعیت هلال احمر استان

  3.1.4.همراهی و همکاری درجهت هماهنگی با تیم های امدادونجات شهرستان  برای حضور به موقع و موثر در صورت بروز سوانح

  3.1.5.بکار گیری تیم های امداد روستایی با هماهنگی خانه هلال روستایی  در فعالیتهای امدادی، مانور و..

  3.1.6.ارزیابی اولیه منطقه حادثه دیده و اطلاع رسانی  سریع و صحیح در زمان سوانح به شعبه

  3.1.7.همکاری و کمک  در تهیه نقشه خطرپذیری جامعه محلی با استفاده از منابع و مراجع ذیربط جهت استفاده در شرایط عادی و اضطراری

  3.1.8.همکاری و مشارکت در توزیع مناسب اقلام امدادی

  3.1.9.تسهیلگری و همکاری در اجرای برنامه ها و طرح های مرتبط با پیشگیری وکاهش خطر پذیری در جوامع محلی  با هماهنگی شعب

  3.1.10شناسایی، فراخوان، هدایت ونظارت بر حسن اجرای برنامه های گروه عملیات امدادونجات

  3.1.11.هماهنگی  وبرنامه ریزی جهت برگزاری دوره های آموزشی برای  تیم های امدادی حسب نیاز منطقه

  3.1.12.فراخوان و انجام مقدمات لازم  جهت حضوراعضا به منظور ارائه کمک های اولیه به آسیب دیدگان در روستا  ومحله درصورت نیاز

  3.1.13.تشکیل جلسات با کمیته های مختلف تعیین و انتصاب مسئولین تیم ها

  3.1.14.نظارت بر توزیع مناسب امکانات امدادی در سطح محله وروستا در هنگام حوادث

  3.1.15.هماهنگی جهت اجرای مانورهای امدادی دوره ای با هماهنگی شعبه

  3.1.16.حفظ ومراقبت از اموال وتجهیزات دراختیار

  3.1.17ارائه گزارش عملکرد به صورت دوره­ای و براساس برنامه ابلاغی رئیس خانه هلال

  3.1.18.انجام امور ارجاعی و برنامه­های مصوب و ابلاغی از سوی رئیس خانه هلال

 19. 3.2. مسئول داوطلبان
 20. 3.2.1.شناسایی، فراخوان، جذب و سازماندهی اعضا و داوطلبین بر اساس دستورالعملهای سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر.
 21. 3.2.2.انجام اقدامات لازم  جهت آگاهی بخشی به به اعضاء و سایرین  جهت انجام مسئولیتهای اجتماعی در قبال نیازهای  جامعه محلی
 22. 3.2.3.شناسایی و تعریف پروژه ها و فعالیتهای بشر دوستانه در حوزه نیازهای جامعه محلی و جلب مشارکت های مردمی و تسهیل گری لازم جهت عملیاتی سازی آنها
 23. 3.2.4.ارائه خدمات عام المنفعه به اعضای جامعه محلی با اجرای پروژه ها، برنامه­ها و طرح­های داوطلبانه
 24. 3.2.5.مدیریت فرآیندهای جمع­آوری، تفکیک، بسته­بندی و توزیع کمکهای مردمی در شرایط عادی  و اضطراری
 25. 3.2.6.ترویج فرهنگ صلح و دوستی و نهادینه سازی اصول بشردوستی و حفظ حقوق و کرامت انسانی در جامعه محلی
 26. 3.2.7.جلب همکاری و مشارکت اعضای جامعه محلی به ویژه معتمدین محلی در راستای اهداف خانه هلال
 27. 3.2.8.مدافعه و مطالبه­گری به منظور تقویت و افزایش تاب­آوری جامعه محلی
 28. 3.2.9.اطلاع رسانی عمومی و ترویج مفاهیم و آگاهی بخشی در سطح جامعه محلی در خصوص مفاهیم بشر دوستی، امداد ونجات، حوادث طبیعی احتمالی و مخاطرات مرتبط با جامعه محلی
 29. 3.2.10.ارائه گزارش عملکرد به صورت دوره­ای و براساس برنامه ابلاغی رئیس خانه هلال
 30. 3.2.11.حفظ و مراقبت از کلیه اموال و دارائیها دراختیار
 31. 3.2.12.انجام امور ارجاعی و برنامه­های مصوب و ابلاغی از سوی رئیس خانه هلال
 32. 3.3.مسئول جوانان
 33. 3.3.1.جذب، سازماندهی ،آموزش عضو جوان در  جوامع محلی به منظور آماده ساختن آنان برای انجام خدمات داوطلبانه بشردوستانه در زمان عادی  و فعالیتهای امدادی مورد نیاز در هنگام سوانح بر اساس مخاطرات جامعه محلی
 34. 3.3.2.توسعه وگسترش فعالیت های  داوطلبانه بشردوستانه و امدادی در محلات شهری و روستاها
 35. 3.3.3.تلاش درجهت فرهنگ سازی پیشگیری از آسیب های اجتماعی روانی و یا مقابله با آنها در جهت حفظ انسجام خانواده  واجتماع
 36. 3.3.4.تهیه شناسنامه جامع روستا یا مناطق شهری مربوطه با استفاده از منابع ومراجع ذیربط
 37. 3.3.5.شناسایی افراد کم برخوردار ونیازمندان درروستاها ومحلات شهری و هماهنگی  با مسئولین محلی  وتسهیل گری  جهت رفع نیاز ها و کاهش وابستگی آنها با حفظ محرمانگی و کرامت انسانی نیازمندان
 38. 3.3.6.ارائه گزارش عملکرد به صورت دوره­ای و براساس برنامه ابلاغی رئیس خانه هلال
 39. 3.3.7.حفظ و مراقبت از کلیه اموال و دارائیها دراختیار
 40. 3.3.8.انجام امور ارجاعی و برنامه­های مصوب و ابلاغی از سوی رئیس خانه هلال
 41. 3.3.9.استعداد یابی از اعضاء جوانان و هدایت  و راهنمایی آنها جهت کسب تعلیم و آموزش لازم به عنوان رهبران و مسئولین تیمهای بشر دوستانه آینده  و پذیرش مسئولیتهای اجتماعی در  جوامع محلی
 42. 3.4.جذب و آموزش    

  3.4.1 .  جذب، سازماندهی ،آموزش وتربیت داو طلبان(جوانان و داوطلبان) در جوامع محلی به منظور آماده ساختن آنان برای انجام خدمات داوطلبانه بشردوستانه در زمان عادی  و فعالیتهای امدادی مورد نیاز در هنگام سوانح بر اساس مخاطرات جامعه محلی بر اساس دستورالعملهای آموزش جمعیت با هماهنگی مدیر خانه هلال

  3.4.2 . نیاز سنجی آموزشی مبتنی بر نیاز محلی و برنامه ریزی و هماهنگیهای لازم جهت برگزاری دوره های آموزشی

  3.4.3 . استعداد یابی از آموزش گیرندگان و معرفی آنها جهت حوزه های تخصصی(امداد، داوطلبان، جوانان و یا آموزش)   

  3.4.4 . شناسایی جذب اعضاء مستعد مربیگری جامعه محلی  تسهیلگری لازم  جهت تربیت مربیان آموزشی ویژه جامعه محلی

  3.4.5 . ارتباط مستمر با حوزه های تخصصی آموزش شعبه  جهت انتقال دانش و بروز سازی دستور العملهای آموزشی و....

   

 43. 3.5.اعضا و داوطلبان
 44. 3.6.مشارکت در فعالیت­های خانه هلال براساس دستورالعمل­ها و شیوه­نامه­های ابلاغی
 45. 3.7.تلاش جهت  جلب مشارکت سایر اعضای جامعه محلی  برای کسب حمایت مادی و معنوی و همکاری در فعالیت­های خانه هلال در چار چوب اصول وارزشهای جمعیت

  تبصره  (1):

  هر فردی میتواند به عنوان عضو داوطلب در فعالیتها و پروژه های بشر دوستانه خانه های هلال  مشارکت نماید، ضروری است مشارکت کنندگان همواره از هر گونه فعالیت سیاسی، حزبی، گروهی دارای منافع و ارزشهای خاص برخلاف ارزشها وشعار جمعیت هلال احمر، و اقدامات جانبدارانه قومی، قبیله ایی و دینی در زمان انجام فعالیتهای داوطلبی با جمعیت هلال احمر عاری باشد.   

  تبصره (2): دو ماه پس از تشکیل خانه هلال  اعضاء موسس و سرپرست موقت با اطلاع رسانی  از طریق مسجد محل ، خانه بهداشت ، شورای روستا یا شورایاریهای محلات به اعضاء ثبت نام کرده و دعوت از طریق پیامک  مجمع عمومی خانه هلال  را با حضور دو سوم اعضاء تشکیل و  پنج نفر را به  برنامه ریزی  و هماهنگی خانه هلال  انتخاب می‌کنند،  اعضاء پنج نفره دو نفر را از میان خود جهت تصدی مسئولیت خانه هلال  به جمعیت هلال احمر شهرستان  پیشنهاد  و معرفی مینمایند.  و   رئیس جمعیت هلال احمر شعبه با هماهنگی  شورای  بررسی و نظارت بر خانه‌های هلال  یکی از دو نفر پیشنهادی را  بر اساس شرایط اعلام شده به عنوان رئیس خانه هلال انتخاب و احکام مربوطه را صادر مینماید.

  ماده (5):  ساختار تشکیلاتی خانه هلال

  رئیس خانه هلال

  مسئول (حسب شرایط اقتضائی)

  مسئول امداد ونجات  

  مسئول امور جوانان

  مسئول امور داوطلبان

  * - درصورت نیاز هر یک از خانه­های هلال به توسعه واحدهای تخصصی ( حسب شرایط اقتضائی ..) در ساختار واحد مورد نظر افزوده می­شود.

  ** - با توجه به ساختار، برنامه و فعالیت­های قابل اجرا توسط خانه هلال، هر یک از زیرمجموعه­های ذکر شده به تعداد مورد نیاز و شرایط محلی توسعه می­یابد.

  ماده (6) : ترکیب اعضای شورای بررسی و نظارت بر خانه­های هلال جمعیت هلال احمر(سطح شعبه)

 46. 1-رئیس شعبه
 47. 2-خزانه دار شعبه
 48. 3-سه  نفر از اعضاء داوطلب شورای  اجرایی شهرستان(ترجیحاً یک نفر از آنها جوانترین عضو شورای اجرایی باشد)
 49. 4-دو نفر از کارکنان شعبه به انتخاب رئیس شعبه بر  حسب اقتضاء موضوعی      

      تبصره: جلسات شورا  هر ماه یکبار و در صورت ضرورت بصورت فوق العاده به در خواست دو نفر از اعضاء شورا ویا رئیس شعبه تشکیل خواهد شد.

  ماده(7) : ترکیب اعضای شورای بررسی و نظارت بر خانه¬های هلال جمعیت هلال احمر(سطح استان)

  1-  مدیرعامل

  2-  خزانه دار استان

  3-  سه  نفر از اعضاء داوطلب هیات مدیره استان (ترجیحاً یکی نفر از آنها جوانترین عضو هیات  مدیره  باشد)

  4-دو نفر از معاونین استان  به انتخاب مدیرعامل بر  حسب اقتضاء موضوعی 

 50. 5-مسئول دفتر نماینده ولی فقیه در استان
 51. 6-مسئول حراست استان       

 تبصره: جلسات شورا  هر دو  ماه یکبار و در صورت ضرورت بصورت فوق العاده به در خواست  دو نفر از اعضاء شورا ویا مدیرعامل تشکیل خواهد شد.

ماده (8) وظایف شورای بررسی و نظارت بر خانه¬های هلال جمعیت هلال احمر(سطح استان)

8.1.  بررسی وتصویب درخصوص درخواستهای دریافت شده تاسیس خانه هلال حسب ضوابط

8.2.  بررسی و تصویب طرحها، پروژه های  و محتوای آموزشی  و درخواستهای دریافتی از خانه های هلال جهت اجراء در سطح استان

8.3.  نظارت و ارزیابی  و ارسال گزارش به جمعیت استان به صورت فصلی

8.4.  انتخاب افراد واجد شرایط به منظور  انتصاب رئیس خانه هلال

.8.5. برنامه ریزی و خط مشی گذاری برای خانه های هلال بر اساس نیازهای محلی

8.6.رسیدگی به اختلافات خانه های هلال و رفع  آنها

8.7. تسهیل‌گری ، رایزنی و تصمیم گیری جهت انعقاد تفاهم نامه بین نهادی در سطح استانی برای تعمیق بخشی به فعالیتهای  خانه های هلال

8.8.بررسی و تصویب طرح ها وپیشنهاداتی که امکان اجراء در سطح خانه های هلال  استان را  دارد

8.9. بررسی، انتخاب وارسال طرح ها و پیشنهاداتی که ظرفیت اجرا در سطح ملی را دارد به شورای کشوری

8.10. بررسی فعالیت مسئولین خانه های هلال وانتخاب افراد واجد شرایط تقدیر وتشکر در سطح استانی یا ملی

ماده (9): اعضای شورای نظارت بر فعالیت‌ها و خط و مشی‌گذاری  بر خانه¬های هلال جمعیت هلال احمر(سطح ملی)

1-    دبیرکل (رئیس جلسه)

2-    خزانه دار

3-    دو  نفر از اعضاء داوطلب شورای عالی (ترجیحاً یکی نفر از آنها جوانترین عضو هیات اجرایی باشد)

4       -نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر

5      -روسای سازمانهای امداد ونجات، داوطلبان، جوانان

6-    معاون آموزش و پژوهش جمعیت

 • 7- مدیرکل حراست
 • 8مدیرکل  نظارت وارزیابی عملکرد ورسیدگی به شکایات
 • 9-مدیرکل برنامه ریزی  و بودجه     

10  -مدیر کل مجامع و هماهنگی امور استانها به عنوان دبیر جلسه

 تبصره: جلسات شورا  هر شش ماه یکبار و در صورت ضرورت بصورت فوق العاده به در خواست  دبیر جلسه و یا دبیرکل  تشکیل خواهد شد.

ماده 10) وظایف اعضای شورای نظارت بر فعالیت‌ها و خط ومشی‌گذاری  بر خانه¬های هلال جمعیت هلال احمر(سطح ملی)

10.1.    بررسی و تصمیم درخصوص  گزارشات دریافت شده از فعالیت خانه های هلال استانها

10.2. بررسی و تصویب محتوای سیاستها وبرنامه های کلی  پیشنهادی سازمانها و معاونتها جهت اجراء در خانه های هلال

10.3. تسهیلگری از طریق رایزنی با نهاد ها و سازمانهای ملی جهت تعمیق بخشی به فعالیتهای خانه های هلال

10.4.. برنامه ریزی و خط مشی گذاری برای خانه های هلال بر اساس نیازهای منطقه ای

10.6.رسیدگی به اختلافات خانه های هلال و رفع ورجوع آنها

10.7 بررسی، تصویب طرحها و پیشنهادات خانه های هلا ل که از سطوح استانی ارسال شده و ظرفیت اجرا در سطح ملی را دارد.

10.8 بررسی و تصویب نحوه قددانی و تقدیر از اعضای خانه های هلال   در سطح ملی

ماده (11) : شرایط عمومی و اختصاصی رئیس خانه هلال

شرایط عمومی

 1. تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران
 2. عدم اعتیاد به مواد مخدر و....
 3. نداشتن محکومیت قضایی و جزائی
 4. اشتهار به حسن شهرت
 5. توانمندی ومهارت لازم در زمینه های مربوط به مدیریت، فعالیتهای داوطلبی و ..

شرایط اختصاصی

 1. دارا بودن حداقل 21 سال
 2. حداقل تحصیلات دیپلم
 3. اشتهار به فعالیت­های ، بشردوستانه و علاقمند  به خدمات داوطلبانه در جامعه محلی( افرادی که دارای سابقه عضویت یا فعالیت داوطلبانه در جمعیت دارند  با استعلام از  شعبه جمعیت در اولویت قرار خواهند گرفت)

ماده (12) : شرایط عمومی مسئولین، اعضاء و داوطلبان خانه هلال

 1. التزام به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اساسنامه جمعیت هلال احمر
 2. تکمیل فرم عضویت مبنی بر علاقمندی به فعالیت داوطلبانه در هلال احمر( افرادی که علاقمند به تکمیل فرم عضویت نیستند، می توانند در پروژه های داوطلبی موردی مشارکت انسان دوستانه نمایند)
 3. سکونت یا اشتغال در محدوده جغرافیایی شهری و یا روستایی خانه هلال مورد نظر برای عضویت و همکاری

ماده (13) : شرایط اولیه تاسیس و فعالیت خانه هلال

 1. متقاضیان می­توانند براساس تقسیمات کشوری و یا عرفی در جوامع محلی اعم از نقاط شهری و روستایی با رعایت موارد مطروحه در این دستورالعمل و پس از ارائه در خواست و کسب موافقت شعب جمعیت هلال احمر اقدام به راه­اندازی خانه هلال نمایند.
 • 1.1.در هر محله از شهر و روستا تنها یک خانه هلال قابلیت تاسیس و فعالیت را دارا می­باشد.
 • 1.2.اولویت تاسیس روستا ها و محلاتی است که  دارای حداقل 200خانوار و در معرض حوادث طبیعی  و یا آسیبهای اجتماعی  هستند خواهد بود.
 1. شرط لازم به منظور تامین فضای فیزیکی و تجهیزات اولیه مورد نیاز خانه های هلال مطابق با شرایط تاسیس و فعالیت ذکر شده در این دستورالعمل از طریق دهیاران و شهرداریها،  خیرین و همیاری  ساکنین  جامعه محلی می­باشد
 2. حضور نیروهای انسانی داوطلب در جوامع محلی با علاقمندی جهت همکاری و فعالیت بدون دریافت حقوق یا کارمزد برای تاسیس و فعالیت خانه هلال الزامی است.
 3. فضای فعالیت خانه هلال با همکاری مقامات محلی میتواند در فضاهای عمومی و اختصاصی از جمله مدارس، مساجد، مراکز بهداشت و سایر فضاهایی که قابلیت استقرار را داشته وبدون  کاربری سیاسی و نظامی است  باشد.
 4. فضای مورد نیاز برای فعالیتهای خانه هلال در جوامع محلی باید به صورت دائمی و اختصاصی و یا حداقل برای مدت 2 الی 5 سال در اختیار خانه هلال قرارگیرد.
 5. متقاضیان تاسیس خانه هلال موظف هستند نسبت به رایزنی و تامین تجهیزات اولیه ذیل برای راه­اندازی و فعالیت خانه هلال از طریق مشارکت داوطلبانه دست­اندرکاران، مقامات محلی و خیرین اقدام نماید:
 • 6.1.تجهیزات عمومی و اداری، موردنیاز تاسیس و فعالیت جاری در خانه هلال
 • 6.2.تجهیزات اولیه امدادونجات و کمک آموزشی طبق دستورالعمل­های حوزه های تخصصی ذیربط(سازمان امداد ونجات و معاونت آموزش و پژوهش)
 • 6.3.هرگونه تجهیزات مورد نیاز قبل از تامین و اهدا باید نظر فنی و تخصصی سازمان و معاونت مرتبط در جمعیت هلال احمر را کسب کند.
 1. کلیه هزینه­های جاری بهره­برداری و فعالیت خانه هلال (شامل: جلسات، آب، برق، تلفن، سوخت و ...) در قالب عرف با رعایت صرفه و صلاح و از  محل منابع محلی و حق عضویت های پرداختی  تامین و پرداخت خواهد شد.
 2. فعالیت جاری خانه هلال محدود به ساعت خاصی نبوده و براساس برنامه توافق شده داخلی با حضور اعضا و داوطلبان و در تعامل با مدیریت شعبه و تحت نظارت رئیس خانه هلال، طبق برنامه زمان­بندی ذیل در محل خانه هلال انجام خواهد شد:
 • 8.1.براساس شرایط اقلیمی و محیطی حداقل زمان فعال بودن خانه هلال در طول هفته 10 ساعت و ارائه خدمات روزانه حداقل 2 ساعت تعیین میشود.
 • 8.2.ساعت فعالیت درخانه هلال با هماهنگی و اطلاع رئیس شعبه توسط رئیس خانه هلال تعیین و به اعضا اطلاع رسانی می گردد.
 • 8.3.رئیس خانه هلال موظف است ساعت فعالیت خانه هلال را درمعرض دید عموم قراردهد.

تبصره :

 • 1-برای تاسیس خانه هلال، وجود کلیه شرایط فوق الذکر به صورت هم زمان الزامی می­باشد.

ماده (14) : فرآیند تاسیس خانه هلال

نوع اقدام

مسئول اجرا

 1. اطلاع رسانی عمومی و فراخوان تاسیس خانه­های هلال در سطح شعب

جمعیت هلال احمر استان

 1. ارزیابی اولیه به منظور شناسایی ظرفیت­های قابل مشارکت در تاسیس و فعالیت خانه هلال

شعبه هلال احمر

 1. انجام هماهنگی و رایزنی با دهیاران و شهرداران براساس برنامه مصوب و سرانه­های تعیین شده
 1. اطلاع رسانی دستورالعمل و دفترچه تاسیس خانه هلال برای دهیاران و شهرداران و سایر ذینفعان
 1. اعلام آمادگی با تکمیل دفترچه تاسیس خانه هلال و پیشنهاد محل استقرار، تجهیزات و امکانات خانه هلال در جوامع محلی

متقاضیان

 1. بررسی و تائید دفترچه تاسیس خانه هلال توسط شورای بررسی و نظارت خانه­های هلال

شعبه هلال احمر

 1. بررسی و عندالزوم تائید درخواست تاسیس موقت توسط شورای معاونین

جمعیت هلال احمر استان

 1. اطلاع­رسانی و هماهنگی لازم با دهیاری ، رئیس شورای روستا و یا شورایاری محلات و شهرداری متقاضی تاسیس خانه هلال

شعبه هلال احمر

 1. معرفی 2 فرد واجد شرایط و انتخاب 1 نفر از آنها به عنوان سرپرست افتخاری خانه هلال توسط شورای بررسی و نظارت خانه¬های هلال جهت تشکیل هسته اولیه،داوطلبان خانه هلال
 1. تائید صلاحیت و صدور ابلاغ سرپرست افتخاری خانه هلال توسط رئیس شعبه جمعیت هلال احمر به مدت 3ماه

رئیس شعبه

 1. نصب تابلو، علائم استاندارد، تشریح اهداف، اصول و ارزشهای هلال احمر و آگاهی بخشی عمومی و فراخوان محلی، جهت جذب عضو و داوطلب و تشکیل مجمع داوطلبان خانه هلال

سر پرست افتخاری خانه هلال

 1. اطلاع¬رسانی و تشکیل مجمع خانه هلال و برگزاری انتخابات جهت انتخاب شورای اجرایی خانه هلال و انتخاب دو نفر پیشنهادیجهت معرفی به شعبه جمعیت برای انتخاب یکی از آنها به عنوان رئیس خانه هلال (قبل از پایان مهلت سه ماهه)

سر پرست افتخاری خانه هلال با هماهنگی رئیس شعبه

 1. انتخاب یکی از افراد معرفی شده از مجمع خانه هلال به عنوان رئیس خانه هلال (قبل از پایان مهلت سه ماهه)

رئیس شعبه با هماهنگی شورای بررسی و نظارت

 1. تقسیم کار و وظایف در بین اعضاء شورا حسب علاقمندی و تخصص افراد

سرپرست افتخاری خانه هلال

 1. استقرار تجهیزات خانه هلال و تهیه برنامه اقدام 6 ماه اول و ارسال به شعبه جهت تصویب
 1. انجام فعالیت براساس دستورالعمل¬های ابلاغی پس از تاسیس موقت و یا دریافت مجوز دائم
 1. نظارت بر عملکرد خانه هلال براساس دستورالعمل­های ابلاغی

شعبه هلال احمر

 1. درخواست تمدید، تعلیق و یا لغو مجوز از استان پس از دوره موقت، حسب گزارشات، دستورالعمل­ها و شیوه­نامه­های ابلاغی عملکرد خانه هلال طبق شاخصهای تعیین شده

 

 

 

ماده (15) : وظایف حوزه­های مختلف جمعیت هلال احمر در قبال خانه­های هلال

 1. سازمانهای امدادونجات، جوانان، داوطلبان، معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی و معاونت آموزش و پژوهش جمعیت، موظفند تمهیداتی اتخاذ نمایند تا فعالیت­های موردانتظار از خانه­های هلال را در قالب برنامه و بودجه سالیانه پیش­بینی و پس از هماهنگی با اداره کل برنامه و بودجه جهت  اقدام ابلاغ نمایند.
 2. اداره کل برنامه و بودجه مکلف است نسبت به پیگیری قانونی و ایجاد ردیف بودجه حسب ماده 11 مصوبه شورای عالی مدیریت بحران کشور به شماره 138731 به تاریخ 19/10/1394  و مواد  77   برنامه ششم توسعه  با موضوع افزایش تاب­آوری جوامع محلی اقدام نماید.
 3. نظارت بر تمامی فعالیت­ها و برنامه­های خانه­های هلال برعهده  شورای بررسی ونظارت بر خانه موصوف در سطح استان  و کشور می باشد
 4. معاونت حقوقی و امور مجلس مکلف به ارائه مشاوره و اظهار نظر حقوقی، قضایی و ثبتی پیرامون هرگونه ابهامات و معضلاتی برای خانه­های هلال درصورت نیاز اقدام به ارائه نقطه نظر تخصصی از طریق کارشناسان حقوقی و املاک استانها و ستاد نماید.
 5. سازمانهای امدادونجات، جوانان، داوطلبان، معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی و معاونت آموزش و پژوهش جمعیت، باتوجه به شرایط محیطی و فرهنگ بومی هر استان، علاوه بر مفاد بند 1، از برنامه­های ابداعی و ابتکاری ارائه شده از سوی خانه­های هلال، پس از بررسی و تایید حمایت لازم را به عمل آورند.
 6. اداره کل روابط عمومی و ارتباطات مردمی، موظف است تا درخصوص طراحی و اجرای برنامه های تبلیغی (اطلاع رسانی در سطح جامعه، معرفی خانه­های هلال در رسانه­های دیداری و شنیداری) به منظور اطلاع­رسانی، آگاه­سازی و جلب مشارکت جوامع محلی در فعالیت­های خانه­های هلال اقدام نماید.
 7. درخصوص برنامه های آموزشی، معاونت آموزش و پژوهش موظف است تا با توجه به نقش آموزش در گسترش و ارتقاء فرهنگ تاب­آوری جوامع محلی در برابر سوانح، نسبت به طراحی برنامه­های آموزشی (همگانی، عمومی و تخصصی) با توجه به نیاز و اقتضائات هر استان اقدام لازم را معمول نماید.
 8. سازمان­ها و معاونت­های جمعیت هلال احمر نسبت به تهیه شیوه­نامه­ها و شرح وظایف موردنیاز خانه هلال اقدام و پس از تائید شورای بررسی و  نظارت بر فعالیتهای خانه هلال  به  اداره کل مجامع و هماهنگی امور استانها ارسال و از آن طریق با امضاء دبیرکل ابلاغ  نمایند.
 9. اداره کل مجامع و هماهنگی امور استانها نسبت به تهیه و تدوین سازوکارهای نظارتی بر عملکرد خانه­های هلال با هماهنگی و همکاری اداره کل بازرسی و نظارت و ارزیابی عملکرد جمعیت هلال احمر اقدام نماید.
 10. معاونت اداری و پشتیبانی جمعیت هلال احمر مکلف است تا نسبت به راه­اندازی و تامین زیرساخت­های لازم بر پایه فناوری اطلاعات درخصوص تسهیل ارتباطات، اطلاع­رسانی، گزارش­دهی و نظارت بر عملکرد خانه­های هلال اقدام نماید.
 11. خزانه­داری کل جمعیت هلال احمر نسبت به ایجاد سازوکارهای مالی، تامین اعتبار و نظارت بر هزینه­کرد منابع مالی موضوع خانه­های هلال  با ترسیم فرایندهای شفاف واعتماد بخشی به خیرین وجامعه محلی  اقدام نماید.
 12. اداره کل حراست جمعیت هلال احمر نسبت به بررسی و اعلام تائید صلاحیت ارکان و نظارت بر فعالیت­های خانه­های هلال به عنوان یکی از بخش­های تابعه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران اقدام نماید.
 13. جمعیت هلال احمر استان، نسبت به بررسی درخواستهای واصله از شعب برای صدور مجوز تاسیس موقت و یا دائم، ارائه گزارش عملکرد خانه­های هلال به صورت فصلی به هیات مدیره و اداره کل هماهنگی، مجامع و اموراستانها اقدام نماید.

مقررات عمومی

ماده 16 : در زمان بروز حوادث خانه های هلال تابع قوانین و ضوابط تعیین شده مطابق برنامه عملیات اضطراری یا همان                ( Emergency Operations plan )  EOP و دستورالعمل¬های ابلاغی مرتبط داخلی جمعیت هلال احمر می باشد.

ماده 17: تمامی اموال منقول و غیرمنقول که به خانه هلال واگذار شده است به عنوان اموال جمعیت هلال احمر تلقی شده و برابر آیین نامه اموال جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران با آن رفتار خواهد شد.

ماده 18 :  از آنجایی که خانه های هلال صرفا یک خانه با ماموریت امدادی نیست، به منظور راه اندازی، توسعه و پایدارسازی فعالیت¬های خانه هلال در جوامع محلی، جمعیت هلال احمر اقدام به عقد تفاهم نامه های همکاری، هم افزایی منابع و موضوعی با سایر سازمان های دولتی، عمومی، خصوصی و مردم نهاد می نماید این موارد متعاقباً جهت اطلاع و بهره برداری اعلام می گردد.

 

ماده 19 :  از انجایی که خانه های هلال یک خانه مبتنی بر فعالیتهای داوطلبی انسان دوستانه است در صورت بروز هرگونه اختلافات از جمله در نحوه اداره خانه¬های هلال،  ضروری است در مرحله اول برای رفع هرگونه اختلاف ابتدا در شورایی متشکل از دهدار ، رئیس شورای روستایی یا محله، امام جماعت  در صورت وجود امام جماعت در روستا یا مسجد محله و دونفر از معتمدین محلی با یک نفر از میان اعضاء داوطلب عضو مجمع داوطلبان خانه هلال  به انتخاب اعضاء هیات مدیره خانه هلال   ، یک نفر نماینده شعبه مرجع رسیدگی  و رفع اختلاف خواهند بود.

تبصره :

در صورت عدم توان رفع اختلاف در جامعه محلی موضوع به شورای  نظارت وبررسی فعالیت خانه هلال در سطح استان با حضور یک نفر نماینده شورای نظارت و بررسی فعالیتهای خانه هلال از سطح کشور که  به انتخاب دبیر کل می‌باشد ارائه خواهد شد و  موضوع مطرح و به اختلاف رسیدگی خواهد شد و در صورت عدم رفع اختلاف موضوع به معاونت حقوقی ارجاع و مرجع رسیدگی معاونت حقوقی و امور مجلس جمعیت هلال احمر کشور به صلاح دید می باشد

ماده20 : مرجع رسیدگی به شکایات مرتبط با خانه¬های هلال اداره کل بازرسی، ارزیابی و نظارت بر عملکرد جمعیت هلال احمر انجام می باشد.

ماده 21 : دفترچه تقاضای تاسیس خانه هلال جزء لاینفک این دستورالعمل و به پیوست می باشد.

ماده 22 : حسن اجرای این دستورالعمل برعهده مدیران عامل استانها می باشد.

ماده 23 :نظارت بر حسن اجرای این دستورالعمل بر عهده اداره کل هماهنگی مجامع و امور استانها به نمایندگی از دبیرکل جمعیت هلال احمر می باشد.

ماده   24:   تمام حقوق و تکالیفی که برای  داوطلبان  بر اساس آیین نامه انتخابات برای انتخاب اعضاء مجامع و شوراها برای  داوطلبان تعریف شده،  برای داوطلبان خانه های هلال نیز ساری و جاری است. اعضاء داوطلب خانه های هلال با حضور در شعبه میتوانند در انتخابات سراسری جمعیت مشارکت کنند.

ماده 25 : این دستورالعمل با حضور نمایندگان  واخذ نظرات معاونت ها، سازمان ها و ادارات جمعیت هلال احمر  در قالب 25 ماده اصلاح و توسط دبیرکل ابلاغ می¬گردد. 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

نوزادانی که شیر مادر می‌خورند فشارخون طبیعی‌تری دارند

نحوه محاسبه قبوض برق چگونه است؟

عکس روز - 9 مرداد -1400(2)

مرغ سهمیه هم بندی شد! / هر نفر 3 عدد

حمایت از گربه های خیابانی

عکس روز - 9 مرداد -1400

اعلام ساعت حضور کارکنان ادارات تا آخر مردادماه/ هشدار قطع برق به 222 دستگاه دولتی در تهران

آب شرب مشترکین پر مصرف قطع می شود

مرغ سهمیه بندی شد / خرید با کارت ملی

والیبال المپیک توکیو / ایتالیا 3-ایران 1

تراکتور ساپیا را به دسته پایین تر فرستاد

استقلال 1 - سپاهان 2/ نویدکیا در شب بارانی آزادی تلخ‌ترین برد عمرش را تجربه کرد

پنجمین قهرمانی متوالی پرسپولیس

آلانورما؛ یک پاستای گیاهی و خوشمزه( ایتالیایی)

داور زن ایرانی در المپیک همه را متعجب کرد

چرا رودخانه چالوس برای اولین بار خشک شد؟

بازیگران مشهوری که طمع، کار دستشان داد

آب دوغ خیار

آیا رژیم گریپ فروت برای لاغری جواب می‌دهد؟

بیش از نیمی از جمعیت آلمان به طور کامل علیه کرونا واکسینه شده‌اند

قاتل 7 روز بعد از جنایت خودش را به پلیس معرفی کرد

اعلام زمان برگزاری سوپرجام / ورزشگاه آزادی، میزبان احتمالی

گزارش سعودی اسپورت از احتمال صدور حکم CAS درباره شکایت النصر/ امکان اعمال مجازات چهارگانه علیه پرسپولیس

آخرین آمار کرونا در ایران، 6 مرداد 1400: فوت 303 نفر در شبانه روز گذشته

نگران کننده‌ترین بخش‌های طرح مجلس درباره فضای مجازی کدام است؟ / آیا خارجی ها می‌توانند با وجود تحریم و FATF در ایران دفتر بزنند؟

بازداشت موتورسوار زن که در خیابان های مشهد کار می کرد

روستای برغان - استان البرز

کرونا تازه عروس و اعضای خانواده اش گرفت

شکست سنگین بسکتبال ایران مقابل آمریکا

عکس روز - 6 مرداد -1400

چند روز از هوای امسال تهران آلوده بوده است؟

تکمیل بزرگترین تونل جاده‌ای غرب آسیا

سقوط 80 درصدی بورس تهران /خروج سهامداران از بازار سهام

یک حکایت -17

عکس روز - 5مرداد -1400

فرد مبتلا به کرونا چه زمانی باید سی تی اسکن بدهد؟

خواص سیرابی

غذاهای مفید و مضر برای مبتلایان به ام اس چیست؟

توانیر می‌گوید مصرف برق کشور 65 هزار مگاوات است درحالیکه 54 هزار مگاوات تولید داریم

ایران 3 – ونزوئلا صفر؛ بردی مثل آب خوردن!

قیمت مرغ در بازار امروز همه را شگفت زده کرد!

ریحان بنفش

10 پرواز موفق در مریخ

تهران تا چه زمانی قرمز کرونایی است؟

فرونشست زمین در تهران جدی شد!

نتایج هفته 29- پیروزی تیم های صدرنشین

اطلاعیه جدید توانیردرخصوص قطع برق

یک حکایت -16

6 خوراکی برای پاکسازی بدن

خواص ماهی قزل آلا