ایمنا:

تاریخ سال نو میلادی دو هزار و بیست چه روزی است فرهنگی

  بزرگنمایی:

به گزارش پایگاه خبری شهرک اکباتان به نقل از ایمنا در کشورهایی که از تقویم میلادی استفاده می‌کنند، اول ژانویه را بر اساس سنتی دیرینه ابتدای سال میلادی می‌دانند. همان‌گونه که ایرانیان ابتدای سال خود را روز اول فروردین می‌دانند و اعراب نیز ابتدای سال خود را ماه محرم می‌دانند. در این کشورها نیمه‌شب 31 دسامبر برابر با ده دی‌ماه زمانی که ساعت از 12 شب می‌گذرد و اول ژانویه می‌شود، سال نو میلادی تحویل می‌شود.
تاریخ سال نو میلادی 2020 چه زمانی است؟
آغاز سال نو میلادی 2020 برابر است با روز چهارشنبه 11 دی‌ماه 1398 هجری خورشیدی و مصادف با 5 جمادی‌الاول 1441 هجری قمری.
چرا سال میلادی از اول ژانویه آغاز می‌شود؟
 روز بیست و پنج دسامبر هرسال به مناسبت زادروز حضرت مسیح در سراسر جهان جشن گرفته می‌شود و کریسمس نام دارد. شب سال نو همچنین به‌عنوان هفتمین روز کریسمس در مسیحیت غربی شناخته می‌شود. برخلاف تعطیلات فصلی و رسمی، سال نو میلادی، مناسبتی است که توسط خود انسان‌ها خلق‌شده و به طبیعت و نجوم و مذهب ربطی ندارد.
تقریباً اکثر کشورهای جهان از گاه‌شمار گریگوری استفاده می‌کنند که پاپ گریگوری در سال یکهزار و پانصد و هشتاد و دوی میلادی آن را ایجاد کرد. این امر برای تصحیح تاریخ، اعتدال بهاری و سال‌های کبیسه بود. در گاه‌شماری میلادی، هر چهار سال یک‌بار (سال‌های مضرب چهار) کبیسه است. تقویم گریگوری یا همان میلادی به‌تدریج موردقبول کشورهای مختلف جهان قرار گرفت. به‌طور مثال، ایتالیا در سال 1582 میلادی، انگلستان در سال 1752 و روسیه در سال 1918 میلادی به استفاده از این تقویم اقدام کردند.
اما ریشۀ انتخاب اول ژانویه به‌عنوان اولین روز از سال جدید به زمان‌های دور و حتی پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردد. در امپراتوری روم روال کار بر این بود که کلیه مقامات مملکتی روز پانزدهم مارس (بیست و ششم اسفندماه) را روز آغاز خدمت قرار می‌دادند حتی قیصرها و کنسول‌های رومی نیز در این روز وارد عرصه کار می‌شدند. لیکن چون کنسول (فول دیویس نوبیلیور) به‌دلایلی‌چند موفق نشد در روز پانزدهم مارس زمام امور را به دست بگیرد و این مهم پس از مدتی تعویق در روز اول ژانویه میسر شد، آن روز را آغاز کار اعلام کردند. ژولیوس سزار هم به یک ژانویه وفادار ماند، در سال چهل و شش قبل از میلاد، تقویم ژولیانی به دستور ژولیوس سزار تنظیم شد یکی از دلایلی که در این تقویم اول ژانویه اول سال شناخته شد هم نامی ماه «ژانویه» با «ژانوس» – خدای آغازها و پایان‌ها – بود. به‌پاس این خدمت سزار تقویم مذکور را ژولیانی گفتند و برای بزرگداشت ژولیوس سزار نام او را روی ماه ژوئیه (ژولیوس) نهادند.
چرا تحویل سال میلادی در کشورهای مختلف ساعت متفاوت دارد؟
حلول سال نو میلادی از اولین نقطه در شرق تا آخرین نقطه در غرب جهان در بیست و شش منطقۀ زمانی مختلف روی می‌دهد، سال نو ابتدا در جزایر کیریباتی در اقیانوس آرام یازده ساعت و نیم قبل از ایران (چهاردع ساعت قبل از گرینویچ – لندن) آغاز می‌شود.
در بعضی کشورها مثل روسیه سال نو چندین بار جشن گرفته می‌شود. از شرقی‌ترین نقطه روسیه در آسیا تا غربی‌ترین نقطه در اروپا نه منطقه زمانی وجود دارد. اما چین به‌رغم وسعت زیاد، تنها یک منطقه زمانی دارد. مردم این کشور از پکن تا کاشغر در یک‌زمان به هم می‌گویند «چینیان کوالیو»، یعنی سال نو مبارک!
در بیشتر نقاط نیمکره شمالی مثل نیویورک زمان تحویل سال نو در سرمای زمستان و درجاهایی مثل ریودوژانیرو در نیمکره جنوبی، در وسط تابستان است.
فرانسه با قلمروهایش بیشترین تعداد منطقه زمانی در جهان را دارد. از جزایر مستعمراتی فرانسه در اقیانوس هند تا اقیانوس آرام تحویل سال نو دوازده بار جشن گرفته می‌شود و اگر در جزایر آمریکایی و خالی از سکنه هاولند و بیکر در اقیانوس آرام باشید، آخرین نفری خواهید بود که حلول سال نو میلادی را می‌بینید.
در شب سال نو میلادی چه کارهایی انجام می‌شود؟
شهرهای زیادی در دنیا سال نو را جشن می‌گیرند. سال نو عموماً همراه با آتش‌بازی، ساز و سرود و دیگر فستیوال‌ها جشن گرفته می‌شود. نوع، جشن و تاریخ سال نو در کشورهای مختلف با توجه به فرهنگ و تاریخ هر جامعه متفاوت است.
افراد زیادی از مدت‌ها قبل برای کریسمس و آغاز سال نو میلادی برنامه‌ریزی می‌کنند تا بهشهر یا  کشوری که شب سال نو میلادی را متفاوت جشن می‌گیرد، بروند. برخی افراد در تعطیلات فاصله‌ی کریسمس تا سال نو میلادی به دیدار خانواده می‌روند و به همراه خانواده‌ خود به تفریح می‌پردازند.درهرصورت برای افراد تفاوتی ندارد به سفر بروند یا در شهر خود باشند، معمولاً در آغاز سال نو میلادی مردم دورهم جمع می‌شوند و ساعت‌های پایانی سال را در کنار هم در خیابان‌ها می‌گذرانند و جشن می‌گیرند.
در این جشن‌ها مردم خوشحال هستند و هرکسی به نحوی لبخند به لب دارد. همه‌چیز ادامه دارد تا ده ثانیۀ آخر که تمام مردم شروع به شمارش می‌کنند یک، دو، سه، چهار و صدای زنگ ساعت همه‌جا را در برمی‌گیرد و آتش‌بازی و سال نو شروع می‌شود. این برنامه تا پاسی از شب ادامه دارد تا این‌که همه خسته شوند و به خانه‌هایشان برگردند.
کار دیگری که در آغاز سال نو میلادی انجام می‌شود، برنامه‌ریزی و آرزو کردن برای رسیدن به اهداف در سال جدید است.
سال نو میلادی در ایران چگونه است؟
ارامنه و مسیحی‌های ایران هرسال کریسمس و سال نو میلادی را جشن می‌گیرند. حتی تعدادی از غیر مسحیان ایران هم به دلیل داشتن یک جشن و مراسم هم‌زمان با کل دنیا، آغاز سال جدید میلادی را گرامی می‌دارند.
در محلۀ جلفا اصفهان جشن سال نو میلادی باشکوه برگزار می‌شود و بعضی مردم برای دیدن این جشن به این و اطراف کلیسای وانک و کلیسای بیت‌اللحم می‌روند؛ ولی به علت اینکه گاه‌شمار رسمی ایران بر اساس سال میلادی نیست اکثر جشن‌های سال نو در محافل خصوصی یا کلیساها و محافل مسیحیان ساکن در ایران مانند باشگاه‌های ارامنه برگزار می‌شود.
برای مشاهدۀ اصل خبر اینجا را ببینید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

پایگاه خبری شهرک اکباتان به سالنامۀ غیر بر خط تبدیل شد

جاده لاویج

هشتگرد

شهرک اکباتان-3

شهرک اکباتان-2

برنامۀ مؤسسۀ خیریۀ موعود ایرانیان در مگامال

نمایشگاه پیانو در مگامال از نمائی دیگر

نمایشگاه پیانو در مگامال

شهرک اکباتان-1

فلافل سلف سرویس مامان جون شعبۀ اکباتان به منظره ای دیدنی

لاهیجان

غاری در جاده چالوس

ماسوله

سردیس شهید ذاکر حسینی

هوشنگ هموطن، پرویز ایزدی، وحید قربانعلی پور و ولی محمد جوکار در مراسم رونمائی از سردیس شهید ذاکرحسینی

هوشنگ هموطن، مجتبی شمس بیرانوند و پرویز ایزدی در مراسم رونمائی از سردیس شهید ذاکرحسینی

هنر طبیعت

سید محمد باقر قائم مقامی وحید قربانعلی پور

هوشنگ هموطن و علی قربانی

هوشنگ هموطن و سرهنگ دوم مجتبی شمس بیرانوند

هوشنگ شهبازی در مسجد الله «ج»

محل نامناسب تیر چراغ برق

حجت الله صارمی و آرش فلسفی دیوبند

حامد بهداد و پویا برجسته در مگامال

حامد بهداد در مگامال

فیروز دانسته پور در مگامال

آرش فلسفی دیوبند در حال نواختن پیانو

رودخانه چالوس

مهرشهر

پارک نهج البلاغه

چلوسر

تئاتر تلویزیونی «شیخ بهایی» به روی آنتن شبکۀ سۀ سیما رفت

تشریح مفاد تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان پدافند غیرعامل و جمعیت هلال‌احمر

سازش در پرونده شش میلیارد تومانی با همت شورای حل اختلاف تهران

اهمیت قاعده فقهی «لاضرر» در ایام شیوع ویروس کرونا

امام جماعت مسجد الزهرا «س» در مسجد الله «ج»

عکس مراسم در مسجد الله «ج»

آفتاب

پارک ساعی

اعضاء گروه مراسم آئینی در روز عزاداری سردار سلیمانی

باغ بختیار

مخالفت جهاد کشاورزی با معدوم‌سازی جوجه‌های یک‌روزه/ توزیع رایگان جوجه در بابل به‌جای جوجه‌کُشی

متخلفین در موضوع جوجه ها به مراجع قضائی معرفی شوند

توجیهات مسؤولان از خود جوجه کشی بدتر بود

نظرآباد

پیام تسلیت بهمن کبیری پرویزی به خانوادۀ میانجی

غروب زیبا

شیطان کوه در لاهیجان

جنگل نور

یادداشت اینستاگرامی تولیت آستان قدس رضوی درباره تدوین دستورالعمل بازگشایی حرم‌های مطهر