آخرین مطالب

مدیر امور مناطق ستاد هماهنگی شورایاری‌ها:

ظرفیت شورایاران برای توسعه‌یافتگی محلات استفاده شود اجتماعی

  بزرگنمایی:

به گزارش پایگاه خبری شهرک اکباتان به نقل از ستاد هماهنگی شورایاریها مدیر امور مناطق ستاد هماهنگی شورایاری‌ها شورای اسلامی بر این باور است که یکی از راهکارهای مهم برای حل مشکلات محلات این است از ظرفیت شورایاران بهره گرفت.  فتاح غلامی معتقد است در همین راستا است که شورای اسلامی شهر تهران در تلاش است تا شورایاری‌ها را به جایگاه خود بازگردانند و از ظرفیت این نهاد مدنی و مردمی در جهت رفاه و حل مشکلات و توسعه‌یافتگی محلات کمک گیرند.  در ادامه گفت و گو با فتاح غلامی را درباره ظرفیت های شورایاری ها برای حل مشکلات محلات را بخوانید.

چه میزان از ظرفیت شورایاری‌ها برای حل مشکلات محلات می‌توان استفاده کرد؟
برای پاسخ به این پرسش لازم است توضیحی درباره شوراها و شورایاری‌ها ارائه دهم. با تأکید و اعتقاد حضرت امام ره ،مرحوم طالقانی و باور دولت اصلاحات بر مشارکت، دموکراسی، مردم‌سالاری دینی، واگذاری امور به مردم و تمرکززدایی شورای اسلامی شهر و روستا پس از سال‌ها در سراسر کشور تشکیل گردید. با توجه به مشکلات عدیده‌ای که کلان‌شهر تهران با آن مواجه بود شورای شهر اول به استناد ماده 71 قانون تشکیلات و وظایف شورای اسلامی شهر که به ماده 80 تغییر و اصلاح‌شده است انجمن شورایاری‌ها بنا به ماده فوق در سال 78 تأسیس و همانند انتخابات شورای اسلامی هر 4 سال انتخابات آن برگزار می‌شود. اگرچه انتخابات شورایاری‌ها مصوبه مجلس و یا هیئت دولت را ندارد اما 4 دوره برگزارشده است و انتخابات دوره پنجم به‌زودی برگزار خواهد شد. لازم به ذکر است به‌تازگی تشکیل انجمن  شورایاری‌ها در سایر مراکز استان‌ها در شورای عالی استان‌ها مطرح و به تصویب رسیده و باید امیدوار بود که انتخابات آن در آینده به‌صورت سراسری در کشور برگزار گردد، اما در پاسخ به پرسش فوق باید به وظایف نوزده‌گانه مهمی که بر عهده شورایاران محلات است اشاره‌کنم، این وظایف در بخش‌های مهمی ازجمله حمل‌ونقل، ترافیک، نام‌گذاری معابر، آلودگی هوا، محیط‌زیست، آسیب‌های اجتماعی و غیره ... است.

به طور مشخص نقش شورایاری‌ها در اداره شهر چیست؟
شورایاری‌ها نقش نظارتی و مشورتی برای شورای شهر در محلات دارند. وظایف محوله  شورایاری‌ها که در اساسنامه ذکرشده اگر به آن عمل و جدی گرفته  شود باعث تحولات و تغییرات و توسعه در محلات خواهد شد. امروزه شورای اسلامی شهر تهران در تلاش است تا شورایاری‌ها را به جایگاه خود بازگردانند و از ظرفیت این نهاد مدنی و مردمی در جهت رفاه و حل مشکلات و توسعه‌یافتگی محلات کمک گیرند، هرجایی که از ظرفیت شورایاری‌ها درست استفاده شد باعث گردید تا هزینه‌های محله کاهش و کیفیت زندگی شهری بهتر و در یک جمله توجه به ظرفیت نهادهای مدنی و ازجمله شورایاری باعث تقویت جامعه مدنی، توسعه ،رشد و دموکراسی جامعه‌محور گردیده است.
 
چه اتفاقی افتاد که شورایاری‌ها از ریل اصلی خود دور شده‌اند؟
واقعیت این است بر اساس آسیب‌شناسی‌های انجام‌گرفته ما نمی‌توانیم صرفاً شورایاری‌ها را مقصر بدانیم، اما بخشی از مشکلات به خود شورایاری‌ها بازمی‌گردد، ما در محلات شورایارانی داریم که با جدیت تمام ،مسئولانه و دلسوزانه و به‌صورت عام‌المنفعه در حال خدمت به شهروندان محله می‌باشند و به وظایفشان آشنا هستند. نقش و جایگاه شورایاری‌ها مهم، اثربخش و شریان‌های حیاطی محلات می‌باشند و در این مسیر نقش شورای شهر و نهادهای بالادستی اهمیت ویژه‌ای دارند. اگرچه نهادهای بالادستی متوجه شده‌اند که هرجایی که کار توسط شهروندان انجام می‌شود و مشارکت مردم در موضوعات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و حتی امنیتی افزایش یابد در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها مشارکت نمایند خروجی کار به‌مراتب بسیار بهتر و مردم همراه‌تر خواند بود،مانند دوران دفاع مقدس.

در دوره جدید مدیریت شهری برای حل مشکلات شورایاری ها چه کردید؟
در این دوره ستاد هماهنگی شورایاری‌ها کارگروه‌های تخصصی مناطق را فعال کرد ،اما متأسفانه کارگروه‌ها در محلات توسط بعضی از شورایاران جدی گرفته نشده است. اگر کارگروه‌ها همان‌طور که در مناطق شکل گرفت در محلات تشکیل می‌شد امکان استفاده از ظرفیت‌های متخصصان ، کنش گرهای اجتماعی، نخبگان در محلات افزایش می‌یابد و ارتباط مردم با شورایاری‌ها و شوراهای شهر بیش از حال حاضر بود. انتظار است که شورایاری‌ها در افزایش مشارکت مردم در محلات مؤثر باشد تا امور محلات به مردم و متخصصان واگذار گردد.
در دوره‌های گذشته شورایاران گزارش‌هایی در صحن شورای شهر از وضعیت و مشکلات محلات و مناطق ارائه می‌کردند. رویکرد ستاد شورایاری در این دوره شناسایی طرح‌ها و ایده‌ها در محلات و دوری از دبیرمحوری و شخص محوری است. در فرایند کارگروه‌ها مصوب شده که برنامه‌ها، ایده‌های خلاق و نوآورانه که خیر عمومی و شهروندان در آن است در کارگروه‌ها بررسی و از طریق ستاد به کمیسیون‌ها ارسال و پس از تائید طرح در کمیسیون تخصصی مربوطه به صحن شورا ارسال گردد و شورایاران در صحن برای دفاع از طرح حضور یابند که متأسفانه از طرف شورایاران به ایده‌های نو و خلاقانه که نفع شهروندان در آن است  کم‌توجهی شده است.
به نظرم شورایاری‌ها زمانی از ریل اصلی خارج شد که نهادهای انتصابی که قابل‌احترام و ارزشمند می‌باشند در کنار نهادهای انتخابی قرار گرفتند و مسئولیت مدیریت محلات به هیئت‌امنا واگذار که این موضوع باعث تضعیف نقش نظارتی و مشورتی شورایاری گردید و شورایاران یا هیئت‌امنا درگیر کارهای اداری و اجرایی شدند و از نقش اصلی و هویت خود فاصله گرفتن  شورایاران سفیران فرهنگی و بازوی شورای شهر و سنگر اول در محله هستند که مستقیم با شهروندان در ارتباط می‌باشند که بایستی از این نهاد که نقش اساسی در توسعه و محیط‌زیست سالم و حتی امنیت بهتر محله دارد همه مراقبت کنیم ازجمله شورایاری عزیز که در چهارچوب قوانین و مقررات و آیین‌نامه‌ها فعالیت نمایند ،هر جا شورایاران در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها با مشورت نخبگان محلی نقش و مشارکت داشتند کارها صحیح‌تر ،سالم‌تر و کم‌هزینه‌تر انجام گرفت.
منع: ماهنامه شورایاران
برای دیدن اصل خبر اینجا را ببینید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

مجلس به قانونی شدن شوراهای محلی رأی نداد

آغاز ثبت نام داوطلبان سمت مدیریت محله تهران

تغییرات در اساسنامۀ هیأت مدیرۀ مرکزی شهرک اکباتان به تصویب رسید

انجمن های شورایاری محلات بستری برای تقویت سرمایه و اعتماد اجتماعی

موافقت مجلس با اولویت طرح "سازوکار قانونی دادن به شورایاری‌ها"

مدارس تهران فردا هم تعطیل است

تردد خودرو‌های پلاک فرد در تهران ممنوع شد

پرویز ایزدی بازرس سابق هیأت امناء شهرک اکباتان

آرزوی سلامتی برای سه همشهرکی

ماشاءالله شیردل در حال امضای تمبر شهید محمد علی عموئیان

هوشنگ هموطن در حال امضای تمبر یادبود شهید محمد علی عموئیان

الیاس حضرتی و حجت الاسلام علیرضا نظری در سرای محلۀ بیمه

بنر شهید حججی در مگامال

امیر علی ذاکرحسینی در مراسم رونمائی از سردیس شهید مهدی ذاکرحسینی

امیر علی ذاکرحسینی در حال کاشت نهال به نام شهید مدافع حرم

نتایج قرعه کشی مسابقۀ شمارۀ دوی پایگاه خبری شهرک اکباتان اعلام شد

بازار بزرگ اسلامی یا بازار نقش جهان اندیشه

بنر یادمان مدافعین حرم در روز درختکاری

عکس دسته جمعی روز درختکاری

سید محمد باقر قائم مقامی و امیر علی ذاکر حسینی

جواد محمودی، محمد اسداللهی، سید یوسف درود و وحید قربانعلی پور در یک قاب

هوشنگ هموطن، سعید رهنما و حمیدرضا نصیر در یک قاب

الیاس حضرتی، بهمن کبیری پرویزی و مختار وهابی در یک قاب

امیرعلی ذاکرحسینی، سید رحیم علوی نیا و امین جعفری در یک قاب

الیاس حضرتی و هوشنگ شهبازی در مسجد بعثت

زمانی ایستگاه ارم سبز به عنوان ایستگاه اکباتان شناخته میشد

مراسم ترحیم مادر همسر جهانشاه رستمی زاده روز جمعه برگزار میگردد

مراسم تشیع پیکر اعظم طالقانی روز جمعه برگزار میگردد

مراسم تشیع پیکر مرحوم حاج احمد خیری روز جمعه برگزار میگردد

مسابقات ورزشی ویژه توان یابان

برگزاری ویژه برنامه‌های شهادت امام رضا «ع» در سطح محلات منطقه

به روز رسانی اطلاعت بانوان سرپرست خانوار

راهبردهای پنجمین دوره شورایاری محلات

بنیاد شهید و امور ایثارگران آمار شهداء اقلیت دینی را اعلام کرد

بنیاد شهید و امور ایثارگران آمار شهدا و ایثارگران منطقۀ پنج را اعلام کرد

نتایج قرعه کشی مسابقۀ شمارۀ یک پایگاه خبری شهرک اکباتان اعلام شد

فرا رسیدن سالروز شهادت امام رضا «ع» تسلیت باد

فرا رسیدن سالروز رحلت حضرت رسول اکرم بر پیروان حضرتش تسلیت باد

جشنوارۀ دانه های دانائی در مگامال

نحوۀ دفع خطر

بهمن کبیری پرویزی، وحید کسروی و عباس یوسفی در یک قاب

کانون زبان ایران شعبۀ شهرک اکباتان

معرفی مخترع بدون درج نام مخترع در سایت روزنامۀ رسمی کشور

دریافت جریمۀ شارژ وجه شرعی ندارد

محافظت از مردم در دنیای در حال تغییر موضوع اصلی مورد بررسی در اجلاس

مناسب‌سازی معابر شهری برای معلولان و نابینایان

بیست و چهار مددجو از زندان زرند آزاد شدند

اهدای مجموعه کتاب‌های نفیس چاپی شادروان مهدی روشن ضمیر به کتابخانه ملی ملک

در مورد جریمۀ شارژ بر اساس قرارداد باید عمل شود

دریافت جریمه بر اساس قوانین و مقررات مجتمع مانعی ندارد