آخرین مطالب

مدیر امور مناطق ستاد هماهنگی شورایاری‌ها:

ظرفیت شورایاران برای توسعه‌یافتگی محلات استفاده شود اجتماعی

  بزرگنمایی:

به گزارش پایگاه خبری شهرک اکباتان به نقل از ستاد هماهنگی شورایاریها مدیر امور مناطق ستاد هماهنگی شورایاری‌ها شورای اسلامی بر این باور است که یکی از راهکارهای مهم برای حل مشکلات محلات این است از ظرفیت شورایاران بهره گرفت.  فتاح غلامی معتقد است در همین راستا است که شورای اسلامی شهر تهران در تلاش است تا شورایاری‌ها را به جایگاه خود بازگردانند و از ظرفیت این نهاد مدنی و مردمی در جهت رفاه و حل مشکلات و توسعه‌یافتگی محلات کمک گیرند.  در ادامه گفت و گو با فتاح غلامی را درباره ظرفیت های شورایاری ها برای حل مشکلات محلات را بخوانید.

چه میزان از ظرفیت شورایاری‌ها برای حل مشکلات محلات می‌توان استفاده کرد؟
برای پاسخ به این پرسش لازم است توضیحی درباره شوراها و شورایاری‌ها ارائه دهم. با تأکید و اعتقاد حضرت امام ره ،مرحوم طالقانی و باور دولت اصلاحات بر مشارکت، دموکراسی، مردم‌سالاری دینی، واگذاری امور به مردم و تمرکززدایی شورای اسلامی شهر و روستا پس از سال‌ها در سراسر کشور تشکیل گردید. با توجه به مشکلات عدیده‌ای که کلان‌شهر تهران با آن مواجه بود شورای شهر اول به استناد ماده 71 قانون تشکیلات و وظایف شورای اسلامی شهر که به ماده 80 تغییر و اصلاح‌شده است انجمن شورایاری‌ها بنا به ماده فوق در سال 78 تأسیس و همانند انتخابات شورای اسلامی هر 4 سال انتخابات آن برگزار می‌شود. اگرچه انتخابات شورایاری‌ها مصوبه مجلس و یا هیئت دولت را ندارد اما 4 دوره برگزارشده است و انتخابات دوره پنجم به‌زودی برگزار خواهد شد. لازم به ذکر است به‌تازگی تشکیل انجمن  شورایاری‌ها در سایر مراکز استان‌ها در شورای عالی استان‌ها مطرح و به تصویب رسیده و باید امیدوار بود که انتخابات آن در آینده به‌صورت سراسری در کشور برگزار گردد، اما در پاسخ به پرسش فوق باید به وظایف نوزده‌گانه مهمی که بر عهده شورایاران محلات است اشاره‌کنم، این وظایف در بخش‌های مهمی ازجمله حمل‌ونقل، ترافیک، نام‌گذاری معابر، آلودگی هوا، محیط‌زیست، آسیب‌های اجتماعی و غیره ... است.

به طور مشخص نقش شورایاری‌ها در اداره شهر چیست؟
شورایاری‌ها نقش نظارتی و مشورتی برای شورای شهر در محلات دارند. وظایف محوله  شورایاری‌ها که در اساسنامه ذکرشده اگر به آن عمل و جدی گرفته  شود باعث تحولات و تغییرات و توسعه در محلات خواهد شد. امروزه شورای اسلامی شهر تهران در تلاش است تا شورایاری‌ها را به جایگاه خود بازگردانند و از ظرفیت این نهاد مدنی و مردمی در جهت رفاه و حل مشکلات و توسعه‌یافتگی محلات کمک گیرند، هرجایی که از ظرفیت شورایاری‌ها درست استفاده شد باعث گردید تا هزینه‌های محله کاهش و کیفیت زندگی شهری بهتر و در یک جمله توجه به ظرفیت نهادهای مدنی و ازجمله شورایاری باعث تقویت جامعه مدنی، توسعه ،رشد و دموکراسی جامعه‌محور گردیده است.
 
چه اتفاقی افتاد که شورایاری‌ها از ریل اصلی خود دور شده‌اند؟
واقعیت این است بر اساس آسیب‌شناسی‌های انجام‌گرفته ما نمی‌توانیم صرفاً شورایاری‌ها را مقصر بدانیم، اما بخشی از مشکلات به خود شورایاری‌ها بازمی‌گردد، ما در محلات شورایارانی داریم که با جدیت تمام ،مسئولانه و دلسوزانه و به‌صورت عام‌المنفعه در حال خدمت به شهروندان محله می‌باشند و به وظایفشان آشنا هستند. نقش و جایگاه شورایاری‌ها مهم، اثربخش و شریان‌های حیاطی محلات می‌باشند و در این مسیر نقش شورای شهر و نهادهای بالادستی اهمیت ویژه‌ای دارند. اگرچه نهادهای بالادستی متوجه شده‌اند که هرجایی که کار توسط شهروندان انجام می‌شود و مشارکت مردم در موضوعات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و حتی امنیتی افزایش یابد در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها مشارکت نمایند خروجی کار به‌مراتب بسیار بهتر و مردم همراه‌تر خواند بود،مانند دوران دفاع مقدس.

در دوره جدید مدیریت شهری برای حل مشکلات شورایاری ها چه کردید؟
در این دوره ستاد هماهنگی شورایاری‌ها کارگروه‌های تخصصی مناطق را فعال کرد ،اما متأسفانه کارگروه‌ها در محلات توسط بعضی از شورایاران جدی گرفته نشده است. اگر کارگروه‌ها همان‌طور که در مناطق شکل گرفت در محلات تشکیل می‌شد امکان استفاده از ظرفیت‌های متخصصان ، کنش گرهای اجتماعی، نخبگان در محلات افزایش می‌یابد و ارتباط مردم با شورایاری‌ها و شوراهای شهر بیش از حال حاضر بود. انتظار است که شورایاری‌ها در افزایش مشارکت مردم در محلات مؤثر باشد تا امور محلات به مردم و متخصصان واگذار گردد.
در دوره‌های گذشته شورایاران گزارش‌هایی در صحن شورای شهر از وضعیت و مشکلات محلات و مناطق ارائه می‌کردند. رویکرد ستاد شورایاری در این دوره شناسایی طرح‌ها و ایده‌ها در محلات و دوری از دبیرمحوری و شخص محوری است. در فرایند کارگروه‌ها مصوب شده که برنامه‌ها، ایده‌های خلاق و نوآورانه که خیر عمومی و شهروندان در آن است در کارگروه‌ها بررسی و از طریق ستاد به کمیسیون‌ها ارسال و پس از تائید طرح در کمیسیون تخصصی مربوطه به صحن شورا ارسال گردد و شورایاران در صحن برای دفاع از طرح حضور یابند که متأسفانه از طرف شورایاران به ایده‌های نو و خلاقانه که نفع شهروندان در آن است  کم‌توجهی شده است.
به نظرم شورایاری‌ها زمانی از ریل اصلی خارج شد که نهادهای انتصابی که قابل‌احترام و ارزشمند می‌باشند در کنار نهادهای انتخابی قرار گرفتند و مسئولیت مدیریت محلات به هیئت‌امنا واگذار که این موضوع باعث تضعیف نقش نظارتی و مشورتی شورایاری گردید و شورایاران یا هیئت‌امنا درگیر کارهای اداری و اجرایی شدند و از نقش اصلی و هویت خود فاصله گرفتن  شورایاران سفیران فرهنگی و بازوی شورای شهر و سنگر اول در محله هستند که مستقیم با شهروندان در ارتباط می‌باشند که بایستی از این نهاد که نقش اساسی در توسعه و محیط‌زیست سالم و حتی امنیت بهتر محله دارد همه مراقبت کنیم ازجمله شورایاری عزیز که در چهارچوب قوانین و مقررات و آیین‌نامه‌ها فعالیت نمایند ،هر جا شورایاران در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها با مشورت نخبگان محلی نقش و مشارکت داشتند کارها صحیح‌تر ،سالم‌تر و کم‌هزینه‌تر انجام گرفت.
منع: ماهنامه شورایاران
برای دیدن اصل خبر اینجا را ببینید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

فیروز امرائی در مراسم اففتاح پردیس سینمائی مگامال

حجت الله صارمی و امیر علی ذاکرحسینی

نشان بین المللی کرامت امام رضا(ع) رونمایی شد

افتتاح باشگاه خبرنگاران جمعیت هلال احمر استان تهران

آیین تجلیل از مخترع اکباتانی در «آینه فرهنگ» خانه فرهنگ آیه

حذف خودروهای پسماند فاقد معاینه فنی

استفاده از ظرفیت ناوگان تاکسیرانی در امداد و نجات شهروندان در زمان وقوع حادثه

اهداء تندیس جشنواره ملی صنعت سلامت محوربه شرکت واحد اتوبوسرانی تهران

انتشار گزارش تفصیلی عملکرد چهارماهه صندوق بازنشستگی کشوری

هوشنگ هموطن، غلامرضا سرآبادانی و آرش فلسفی در یک قاب

امیر علی ذاکر حسینی در مراسم افتتاح پردیس سینمائی مگامال

تور تهرانگردی مؤسسۀ رایحه با حضور یکی از لوطیهای تهران

عکسی نادر که تا کنون دیده نشده است

اسماعیل دوستی در جمع شورایاران اکباتان

اسفندیار آزاده و حامد مجتهدی تهرانی

دو شهردار ناحیه در یک قاب

عکس یادگاری پرویز سروری در شهرداری ناحیۀ شش

پرویز سروری در شهرداری ناحیه شش

پیام تبریک مدیرعامل به مناسبت شصتمین سال تاسیس شرکت بیمه البرز

حضور بیمه نوین در نمایشگاه بین‌المللی مادر، نوزاد و کودک

جلسه هم اندیشی نمایندگان بیمه رازی استان تهران برگزار شد

واگذاری غرفه در میادین تره بار به ایثارگران

برنامه‌ریزی برای فعالیت استارت‌آپ‌ها از سوی مدیریت میادین

ادامۀ خدمت رسانی به بازنشستگان با قوت بیشتر

انتخابات شورایاری منطقۀ پنج برگزار شد

تکدیگری در خیابان نفیسی

خیمه سوزان در مراسم عزاداری امام حسین «ع»

نمائی از مراسم عزاداری امام حسین جنب بلوک سی دو

علی قربانی مدیر محلۀ اکباتان

مهرداد خوانساری مدیر اجرائی مؤسسۀ آلزایمر و عضو سابق هیأت امناء اکباتان

آگهی مزایدۀ ملک نیمه ساز اکباتان در سال 1394

سعید رهنما در مراسم عزاداری امام حسین «ع»

سردار رویانیان و ولی محمد جوکار

امام جماعت مسجد امام رضا «ع» در مراسم عزاداری امام حسین «ع»

منصور منصوری خجسته معاون اسبق اجتماعی ناحیۀ شش منطقۀ پنج

محمد رویانیان در حال عزاداری امام حسین «ع» در ورزشگاه پاس

محمد رویانیان در حال عزاداری در ورزشگاه پاس

سید محمد باقر قائم مقامی در مراسم عزاداری امام حسین «ع»

محمد رویانیان در حال عزاداری

خیمه در مراسم عزاداری امام حسین«ع»

کارگران در حال استراحتند

تماشاچیان افغانی در حال تشویق تیمشان در ورزشگاه پاس

تماشاچی افغانی فوتبال در حال نماز در ورزشگاه پاس

مرد کفاش در حال کفاشی در اکباتان

آب نمای بلوک ب یک

مرد معتاد در حال خماری

اهداء جوائز در مسجد بعثت

جلسۀ تشکیل صندوق قرض الحسنه

حمایت مشروط اتاق بازرگانی تهران از حذف چهار صفر پول

آغاز ثبت نام دور جدید مهدالرضا «ع» از بیست و هفتم مرداد ماه