حقوق کارگران در سال 1401 چقدر افزایش پیدا می‌کند؟ اقتصادی

حقوق کارگران در سال 1401 چقدر افزایش پیدا می‌کند؟

  بزرگنمایی:

اعضای کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1401، رقم پیشنهادی حداقل حقوق کارمندان دولت برای سال آینده را 60درصد افزایش دادند و از 3.5‌ میلیون تومان به 5.6 میلیون تومان رسید. آیا افزایش حقوق کارمندان نهایی است؟ آیا افزایش حقوق 60 درصدی دولتی در مورد حقوق پایه کارگران نیز اعمال می‌شود؟

محاسبات نشان می‌دهد فقط برای اینکه قدرت خرید دستمزد کارگران در ابتدای سال 1401 به شرایط ابتدای امسال بازگردد، باید حداقل مزد و مزایای قانون کار برای یک خانوار 3 نفره 62درصد افزایش پیدا کند. این فرآیند باید از طریق بالا بردن حقوق پایه قانون کار از 2.5 میلیون تومان به حوالی 4 میلیون و همچنین افزایش مبلغ مزایای ثابت انجام شود؛ به‌طوری که حداقل دریافتی این خانوارها از حدود 4میلیون تومان به محدوده 6.5 میلیون تومان برسد.

نظر دولت برای افزایش حقوق‌ها چیست؟

دولت سیزدهم در لایحه بودجه سال1401، پیشنهاد کرده بود حداقل حقوق پایه کارکنان خود را برای سال آینده به‌صورت پلکانی از 5‌تا29درصد افزایش دهد به‌گونه‌ای که حداقل حقوق کارمندی از حدود 3میلیون‌و500هزار تومان در امسال، یک میلیون تومان افزایش پیدا کند و به 4میلیون‌و500هزار تومان برسد. در این فرآیند به‌طور میانگین حقوق گروه‌های مختلف به‌طور متوسط 10درصد افزایش پیدا می‌کرد اما میزان این افزایش از 5 تا 29درصد برای درآمدهای بالا و پایین در نوسان بود. البته افزایش پلکانی حقوق کارکنان در لایحه بودجه1401 با فرمول اضافه شدن مبلغ ثابت 533هزارو800تومان به حقوق همه گروه‌ها به اضافه افزایش درصدی حقوق پیش‌بینی شده بود و همین مسئله باعث می‌شد درصد افزایش حداقل حقوق بزرگ‌تر به‌نظر برسد درحالی‌که حقوق کارمندان حداقلی‌بگیر نهایتا یک میلیون تومان افزایش پیدا می‌کرد.

سیگنال افزایش حقوق دولتی‌ها به مزد کارگران

در شرایط عادی، کارمندان دولت از شرایط حقوقی بهتری نسبت به کارگران برخوردار هستند و همواره حقوق پایه آنها از مزد پایه قانون کار بالاتر است به‌گونه‌ای که در امسال، در حالی حداقل حقوق کارکنان دولت 3.5میلیون تومان تصویب شده بود که همزمان مزد پایه کارگران از 2میلیون ‌و655هزار تومان فراتر نمی‌رفت.

این اختلاف حدود یک میلیون تومانی میان مزد کارگر و حقوق کارکنان دولت، حتی با احتساب مزایای ثابت در فیش حقوقی کارگران مانند بن خواروبار، حق مسکن نیز جبران نمی‌شود، چراکه در مقابل برای کارکنان دولت نیز مزایایی مدنظر قرار می‌گیرد که دریافتی کارمندان (به‌جز کارمندان حداقلی‌بگیر) را به بیش از حقوق پایه می‌رساند. علاوه بر این کارمندان از نظر رتبه اعتباری در نظام بانکی وضعیت بسیار مساعدتری نسبت به کارگران دارند و با بهره‌مندی از مزایای خدمت دولتی، بخشی از شکاف و مزد و معیشت آنها جبران می‌شود. فارغ از این مسائل، با توجه به افزایش 60درصد حداقل حقوق کارکنان دولت در کمیسیون تلفیق مجلس، اگر قرار باشد حداقل مزد کارگران نیز 60درصد افزایش پیدا کند، مزد پایه به حدود 4میلیون‌و250هزار تومان می‌رسید که یک‌میلیون‌و350هزار تومان کمتر از حقوق پایه کارکنان دولت است درحالی‌که حداقل هزینه معیشت خانوارهای کارگری و کارمندی در سال آینده، رقم تقریبا مشابهی خواهد بود و با این اختلاف مزدی، فشار بسیار بیشتری به خانوارهای کارگری وارد خواهد شد.

دیروز جلسه کمیته مزد شورای‌عالی کار برای تعیین هزینه معیشت خانوارهای کارگری آغاز شد که تا این لحظه، نتایجی از آن به رسانه‌ها نرسیده است؛ اما برآوردهای غیررسمی حاکی از این است که هزینه معیشت یک خانوار 3 نفره در بهمن 1400 در بازه قیمتی 9.2 تا 10.8 میلیون تومان قرار خواهد داشت و فقط برای جلوگیری از کاهش قدرت خرید خانوارهای حقوق‌بگیر نسبت به ابتدای سال، باید فارغ از میزان افزایش مزد و حقوق پایه، مجموع مزد و حقوق دریافتی این خانوارها با احتساب حق اولاد، مزایا، بن و... بین 42 تا 62 درصد افزایش پیدا کند. البته این اتفاق اصلا به‌معنای افزایش مزد نیست چراکه اصلا قدرت خرید واقعی خانوارهای حقوق‌بگیر را افزایش نمی‌دهد و در بهترین حالت فقط می‌تواند از افت بیشتر قدرت خرید آنها جلوگیری کند.

نسخه مجلس برای حقوق کارمندان

در جریان بررسی جزییات لایحه بودجه1401 کل کشور در کمیسیون تلفیق لایحه بودجه مجلس، یکی از اصولی که با تغییر بنیادین مواجه شده، تعیین حقوق پایه کارکنان است که نسبت به پیشنهاد دولت در لایحه، 24درصد دیگر افزایش پیدا کرده و میزان افزایش آن از پایه به 60درصد رسیده است. سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه1401 در نشست خبری دیروز اعلام کرد: براساس مصوبه این کمیسیون، حداقل حقوق پیشنهادی دولت در لایحه بودجه که 4میلیون‌و500هزار تومان بود که با 60درصد افزایش به 5میلیون‌و600هزار تومان افزایش یافته است.
رحیم زارع همچنین از اعمال نظر کمیسیون تلفیق لایحه بودجه1401 بر پیشنهاد حداقل حقوق بازنشستگان در سال آینده خبر داد و گفت: کف حقوق بازنشستگان دولت 5میلیون تومان تعیین شده و حقوق پرداختی به کارکنانی که بیش از 5میلیون‌و600هزار تومان (حداقل حقوق مصوب در سال1401) دریافت کنند نیز «حداقل» 10درصد افزایش پیدا می‌کند. البته هنوز جزییات مربوط به نحوه افزایش حقوق کارکنان مشخص نیست و باید منتظر ارسال لایحه از کمیسیون تلفیق به صحت مجلس و تصویب نهایی آن بود؛ اما تا اینجای کار افزایش 29درصدی حقوق پایه به 60درصد و حداقل افزایش حقوق سایر گروه‌های درآمدی از 5درصد به 10درصد افزایش یافته است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

ترفندی برای نابودی عفونت دندان

افراد گرم و خشک از مصرف این غذا پرهیز کنند

راه‌های کمک به کودکان خشن و عصبانی

جدید ترین قیمت مرغ اعلام شد (2 خرداد)

زلزله در سیستان و بلوچستان

بازداشت پیمانکار و مالک ساختمان متروپل آبادان

آمار تلفات ریزش ساختمان در آبادان به شش کشته و 25 مصدوم رسید

ریزش مجتمع تجاری متروپل در آبادان

یک راهکار جالب برا خراب نکردن لانه پرنده

اگه هر روز نوشابه بخوریم، این اتفاق برای ما هم میافته!

درمان سرفه های خلطی چسبنده با این روش ساده

میلیون‌ها جلد کتاب به بیش از هزار شهر ایران ارسال شد

بازگشت جنگنده F14 به آسمان ایران پس از 18 سال

با این دمنوش ها سلامت بمانید

عقب نشینی خریداران از بازار خودرو!

عدم تقاضا بازار مرغ را پر پر کرد

احتمال گسترش آبله میمون/ علائم اولیه

درمان استرس متولدین هر ماه

این گیاه برای معده مقوی است

بادمجان قاتل قند خون

شش نشانه که می‌گویند قند خون‌تان بالاست، حتی اگر دیابت ندارید!

شش نشانه که می‌گویند قند خون‌تان بالاست، حتی اگر دیابت ندارید!

مخزن مخفی اسرار فرعون مصر کشف شد

پرداخت سود سنواتی سهامداران 7 شرکت با سجام

80 درصد تسهیلات به 20 ابربدهکار رسید

جدیدترین خبر از افزایش حقوق بازنشستگان + جزئیات

کندوهای بزرگ عسل در اسپانیا

عکس روز 31 اردیبهشت 1401

پلان شهرک اکباتان

خوردنی های مناسب در دوران بارداری

نشانه های رابطه بی سرانجام

پارک سراب فریدون شهر

یکی از خواص بادام

کشف عجیب دانشمندان درباره جهانی دیگر

دلایل بروز درد در آلت تناسلی

قیمت جدید گوشت قرمز در بازار اعلام شد (30 اردیبهشت)

پیکان قهرمان باشگاههای آسیا ( والیبال) شد

عکس روز 30 اردیبهشت 1401

کشف یک گودال غول پیکر در چین که در درون آن یک جنگل به وجود آمده خبرساز شده است.

گازپاچو؛ سوپ سرد اسپانیایی برای روزهای گرم تابستان

خبر بد برای ساکنان زمین

سازمان جهانی هواشناسی: اقیانوس‌ها در سال 2021 داغ‌تر و اسیدی‌تر از همیشه شده‌اند

صعود پیکان به فینال والیبال جام باشگاه‌های آسیا

حضور داوران زن در جام‌جهانی مردان، برای اولین بار در تاریخ فوتبال

دیدار پرسپولیس و تراکتور به دلیل سنگ‌پراکنی تماشاگران نیمه‌کاره ماند

بی توجهی بانک مسکن به دستور وزیر راه و شهرسازی درباره تسهیلات مسکن مهر

سقف افزایش اجاره‌بها مسکن اعلام شد

کوکو لوبیا سبز - تبریز

رسمی؛ پرواز علیپور به لیگ کنفرانس اروپا!

روشی جدید برای اندازه‌گیری همزمان داروهای ضد سرطان سینه